Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:54 06 listopada 2024 Imieniny: Feliksa, Leonarda
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/LH | 2021-10-20 19:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak wygląda proces wypalania kawy? Jakie czynniki wpływają na jej końcowy smak?

Olsztyn24

Najlepsze walory smakowo-zapachowe pozwalają uzyskać kawy świeżo palone. Trzeba jednak mieć na uwadze to, w jaki sposób były wypalone ziarna, skąd one w ogóle pochodzą, czy są dobrej jakości. Jasne palenie zachowuje naturalny, łagodny smak. Z kolei średnio-ciemne palenie to idealna opcja dla osób chcących doświadczyć poezji smaków, taka obróbka termiczna gwarantuje bardzo intensywne napoje. Proces palenia jest niezbędny do tego, aby wydobyć głębię smaku i aromatu z ziaren. Oczywiście surowe ziarna kawy również mają wiele zalet, są one skarbnicą antyoksydantów i mają bardzo korzystny wpływ na organizm. Zamawia je palarnia kawy, po czym poddaje procesowi wypalania.

Na czym polega palenie kawy?

Jeśli ktoś nie lubi intensywnego smaku kawy, to powinien sięgnąć po surowe ziarna, które pozwalają na uzyskanie łagodnych napojów. Z kolei proces palenia wydobywa z ziaren głębię smaku i mnóstwo aromatów. Warto od razu zaznaczyć, że proces wypalania kawy rzemieślniczej wygląda inaczej niż w przypadku kawy przemysłowej. Jeśli jednak ktoś szuka wysokogatunkowej kawy, która cechuje się wysokimi walorami smakowo-zapachowymi, to powinien zdecydować się na kawę speciality. Raz wypita zmieni diametralnie spojrzenie na kawę, zniknie chęć sięgania po to, co znajduje się na półkach dyskontów spożywczych. Można oczywiście przygotować napój z surowych ziaren kawowca, które są wyłuskiwanie i wysuszone. Zupełnie inny smak mają ziarna palone, bo w takcie tej obróbki termicznej w ich wnętrzu zachodzą różne procesy chemiczno-fizyczne.

Palenie kawy przebiega zgodnie ze ściśle ustaloną procedurą, wbrew pozorom jest do dosyć skomplikowany proces, nad którym musi czuwać doświadczony i wykwalifikowany roaster. Znaczenie ma nie tylko temperatura palenia, ale też szereg innych kwestii, dlatego zadanie to zawsze powierza się wyszkolonej osobie. Czuwa ona nad tym, aby ziarna uzyskały określony smak, miały zbalansowaną kwasowość i gorycz. Proces palenia pozwala na wyodrębnienie się kilkuset różnych aromatów. Roaster sprawdza jakość ziaren, następnie wkłada je do specjalnego pieca rzemieślniczego, po czym wypalane są próbne partie kawy. Służy to ustaleniu optymalnych parametrów, aby uzyskać pożądany smak kawy.

Każdy rodzaj ziarna wymaga nieco innej obróbki, znaczenie ma też przeznaczenie surowca. Trzeba dobrać odpowiednią temperaturę i czas palenia, obroty bębna pieca czy nawet przepływ powietrza. Sam proces palenia ziaren trwa zwykle do 30 minut, po czym następuje ich chłodzenie na specjalnych sitach, przez które przepływa powietrze. Kolejnym krokiem jest odgazowywanie świeżo wypalonej kawy, czyli pozbycie się dwutlenku węgla powstałego podczas podawania ziaren działaniu wysokiej temperatury. Na koniec kawę pakuje się do odpowiednich opakowań z wentylem.
R E K L A M A

Co wpływa na smak kawy?

W zależności od stopnia wypalenia kawy, będzie miała ona inny smak i zapach. Może być w niej mniej lub więcej kwasowości i goryczki. Ziarna kawy jasno palonej mają odcień jasnego brązu i są dosyć kwaśne. Bardziej zbalansowany smak mają ziarna średnio palone. Kawę ciemno paloną można poznać po ciemnobrązowych ziarnach, mocnym smaku. Na to, jakie będą ziarna kawowca, wpływa w dużej mierze to, w jakich warunkach były uprawiane rośliny. O walorach smakowo-zapachowych decydują: skład gleby, nasłonecznienie, poziom wilgotności, temperatura i nawet data zbioru.

Kolejną kwestią jest sposób obróbki kawy, który może odbywać się poprzez suszenie ziaren na słońcu (metoda sucha) lub na mokro w wodzie. Sposób mielenia kawy także wpływa na jej smak. Warto wiedzieć, że traci ona swój aromat już po kilkunastu godzinach po zmieleniu, dlatego należy robić to bezpośrednio przed zaparzeniem. Jakość wody i jej proporcje do kawy także decydują o finalnym smaku napoju. Znaczenie ma także temperatura parzenia, sposób przechowywania kawy.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.