Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:01 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2021-10-14 19:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Rekordowy wrzesień w ekomatach. Nastąpiła zmiana wysokości ekwiwalentu za oddane puszki i butelki

Olsztyn24
W Olsztynie są dwa miejskie ekomaty (fot. UM)

Takiego oblężenia automaty wspierające segregację odpadów nie przeżyły od czasu ich uruchomienia. We wrześniu trafiło do nich więcej opakowań niż przez ponad 2 wcześniejsze miesiące.

Nieco ponad 54 tys. opakowań - plastikowych butelek oraz aluminiowych puszek - trafiło w minionym miesiącu do 2 automatów ustawionych przy sklepach PSS „Społem”. W tym czasie mieszkańcy wykorzystali bonus wartości niemal 11 tys. złotych.

To znacznie więcej niż przez całe wakacje. Łącznie olsztynianie wrzucili do ekomatów niemal 95 tys. opakowań oraz skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. złotych.

Niestety, korzystanie z urządzeń nie zawsze szło w parze z ideą ich ustawienia.
R E K L A M A
- Jednym z najważniejszych celów uruchomienia ekomatów miała być edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów oraz wykształcenie pozytywnych nawyków - przypomina Ewa Łukasik-Błażejewicz z Urzędu Miasta Olsztyna. - Okazało się jednak, że kwoty, które wcześniej oferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali z urządzeń, ale również te osoby, które zbierają puszki i zanoszą je do skupu.

Zdarzało się, że do automatów trafiało jednorazowo po kilka worków puszek lub butelek. Urządzenia natychmiast wypełniały się opakowaniami i nie można było z nich korzystać. Dlatego od października zmianie uległa kwota, na jaką automat zamienia wrzuconą do niego puszkę lub butelkę. Teraz to równowartość 10 groszy za sztukę opakowania.

Ekomaty są ustawione w sklepach PSS „Społem” - Malwa przy Al. Piłsudskiego oraz Kalina przy ul. Kołobrzeskiej. Przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia, to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę).

Ekomaty są zwycięskim osiedlowym projektem minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.