Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:21 23 września 2024 Imieniny: Bogusława, Boguchwały
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2021-10-10 10:58 | Rozmiar tekstu: A A A
Panel dyskusyjny na 8. WAMA Film Festival w Olsztynie

5 lat Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Olsztyn24
Panel dyskusyjny na 8. WAMA Film Festival w Olsztynie (fot. Przemysław Skrzydło)

Dwadzieścia pięć dofinansowanych projektów filmowych, w tym filmy Piotra Domalewskiego, Jerzego Skolimowskiego i Małgorzaty Imielskiej. Ponad 3,5 mln złotych ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazanych na wsparcie polskiej produkcji filmowej. 54 nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach dla dofinansowanych filmów. 5 lat działalności Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego to czas skutecznej promocji regionu, lokalnych filmowców oraz współfinansowania nagradzanych produkcji filmowych cenionych twórców.

W ramach 8. WAMA Film Festival w Olsztynie odbył się wczoraj (9.10) panel dyskusyjny „Fundusz filmowy jako siła napędowa produkcji filmowej w regionie”. Uczestniczyli w nim Bogumił Osiński, szef Funduszu oraz reżyser i scenarzysta Piotr Domalewski. Marszałek Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin w specjalnie przygotowanym filmie przypomniał okoliczności powstania funduszu oraz wynikające z jego istnienia korzyści płynące dla regionu i rozwoju produkcji filmowej.

- Dla samorządu fundusz filmowy to nie wydatek, ale inwestycja - powiedział Gustaw Marek Brzezin. - Promujemy region, angażujemy lokalnych przedsiębiorców przy produkcjach. Powstała także baza atrakcyjnych lokacji na Warmii i Mazurach, z której mogą korzystać wszyscy producenci i filmowcy. Serdecznie do tego zapraszam.

Dla Piotra Domalewskiego najcenniejsze w pracy z filmowymi funduszami regionalnymi jest ich nastawienie.
R E K L A M A
- Realizując „Jak najdalej stąd” w wielu lokacjach w Olsztynie, w każdej chwili czuliśmy wsparcie i pomoc organizacyjną ze strony Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Nigdy, jako filmowcy, nie czuliśmy się intruzami - podkreślił reżyser.

- Od tegorocznego konkursu projektów szczególną wagę przykładamy do zrównoważonej produkcji filmowej. Nowe kryteria istotne przy ocenie uwzględniają zasady green filmingu. Chcemy być bardziej ekologiczni - zapowiedział Bogumił Osiński.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy uczestniczy także w najnowszej polsko-włoskiej koprodukcji Jerzego Skolimowskiego o roboczym tytule „Baltazar”. Znakomity reżyser realizował zdjęcia na Warmii i Mazurach w okresie letnim. Jak przypomniał w specjalnym liście przesłanym do uczestników panelu film otrzymuje wsparcie finansowe i opiekę ze strony lokalnych władz - zaś region uzyskuje możliwość zaprezentowania swych walorów, a także wciągnięcia do współpracy miejscowych fachowców i korzystania z ich usług.

Jerzy Skolimowski podzielił się także historią z planu „Baltazara”: kiedy przygotowywaliśmy na Warmii scenę meczu piłki nożnej okazało się że na wybranym do zdjęć boisku w Jedwabnie grywał do niedawna miejscowy klub „Zryw”, który był zmuszony do zawieszenia działalności. Dla potrzeb filmu reaktywowano istnienie klubu, film zaopatrzył zawodników w nowe kostiumy, panowie - niektórzy już z brzuszkami - potrenowali, po czym zagrali dla nas wielogodzinny mecz. W przyszłości mają zamiar regularnie spotykać się na boisku. Jak zakończył Jerzy Skolimowski: „może więc ten optymistyczny akcent zachęci wszystkich zainteresowanych by jak najwięcej regionów znalazło się na ekranach, a Warmińsko-Mazurskiemu Funduszowi Filmowemu z okazji jubileuszu życzę, by nie zniżał lotu i wysoko szybował pośród tych, którzy tak skutecznie wspierają polskie kino”.

******

Stworzony w 2017 roku decyzją marszałka Gustawa Marka Brzezina Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym spośród 11 działających w Polsce regionalnych funduszy filmowych. W pięcioletniej historii funduszu jego ekspertami byli doświadczeni i cenieni twórcy, m.in. Wojciech Marczewski, Ewa Braun, Joanna Kos-Krauze, Jerzy Stuhr, Magdalena Łazarkiewicz czy producent Andrzej Serdiukow.

Filmy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 54 nagrody oraz wyróżnienia na krajowych i zagranicznych festiwalach. Największą sławę i rozgłos spośród wspartych produkcji przyniósł pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc”, który triumfował na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyprodukowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich film zdobył także dziesięć Orłów - Nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zaangażował się także w produkcję m.in. drugiego filmu Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd” z brawurową i nagradzaną kreacją Zofii Stafiej, poruszającego pełnometrażowego debiutu reżyserskiego cenionej dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki” z Zofią Domalik, filmu dokumentalnego dla HBO Europe o olsztyniance Joannie Jędrzejczyk „Niezwyciężona” w reżyserii Toma Kolińskiego, czy fabuły dla młodego widza „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.

W trakcie swojej działalności Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy dofinansował 8 filmów fabularnych, 14 dokumentalnych i 3 animowane.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.