Pierwsza dekada października to czas Digital Festivalu - największej w Polsce inicjatywy skupionej na pokazywaniu jak najlepiej czerpać z możliwości oferowanych przez nowe technologie. Festiwal ma dawać szansę na zdobycie cyfrowej umiejętności i praktycznej digitalowej wiedzy. Dzisiaj (9.10), równolegle do Nocy Bibliotek 2021, w wielu ośrodkach w Polsce odbywały się wydarzenia Nocy Innowacji 2021. W wydarzeniu wzięło udział m.in. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
- Planetarium postanowiło wziąć udział w projekcie Noc Innowacji ponieważ jest to miejsce, które bardzo kojarzy się z postępem, z technologią kosmiczną, w związku z tym jest najlepsze, żeby takie święto tutaj obchodzić - wyjaśnia Magdalena Pilska-Piotrowska, kierownik działu multimediów i obsługi technicznej OPiOA.
Na dzisiejszą Noc Innowacji olsztyńskie planetarium, pod hasłem „Opowieści nadzwyczajne, czyli jak działa cyfrowe Planetarium”, przygotowało dwie propozycje:
» prezentację „W świecie fulldome” - autorstwa Magdaleny Pilskiej-Piotrowskiej, » pokaz „Od atomu do Wszechświata” - przygotowany przez Leszka Błaszkiewicza.
R E K L A M A
- Pierwszy z pokazów odsłania planetoryjną kuchnię - mówi Magdalena Pilska-Piotrowska. - Wyjaśniamy, jak przygotowujemy pokazy w technologii fulldome, czyli takie, które są prezentowane na całej kopule planetarium, i jak trzeba zmienić swój punkt widzenia, aby taki obraz przygotować. Druga z prezentacji pokazuje, jak z takiego narzędzia, jakim jest sprzęt planetoryjny, korzystają astronomowie, którzy u nas prowadzą projekcje. Kolega astronom zabierze słuchaczy w podróż od atomu do wszechświata, wykorzysta wszystkie możliwości jakie daje cyfrowy projektor w planetarium.
Przypomnijmy, że Olsztyńskie Planetarium zostało wyposażone w nowoczesną aparaturę fulldome na przełomie 2011 i 2012 roku. Po raz pierwszy olsztynianie mogli zobaczyć możliwości nowego systemu projekcyjnego w lutym 2012 roku.