W sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (6.10) Spotkanie autorskie z Jerzym Szczudlikiem, promujące jego książkę „Upadek króla”, która ukazała się nakładem Pracowni Wydawniczej ElSet w październiku 2020 roku.
Pisarz, poeta, dramaturg, felietonista, bajkopisarz i tekściarz Jerzy Szczudlik urodził się 7 stycznia 1951 roku w Sanoku. Ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Swoją karierę przez kilkadziesiąt lat budował w bankowości polskiej i luksemburskiej. Od 15 lat mieszka w Łupstychu.
Swoją podróż literacką zaczął od pisania wierszy (także limeryków oraz opowiadań). Napisał blisko dwadzieścia sztuk teatralnych, prezentowanych m.in. w Teatrze przy Stoliku w Olsztynie. W kwietniu 2016 roku jego komediodramat „Niepoważna śmierć” miał premierę w Teatrze Małym w łódzkiej Manufakturze.
W 2018 roku wraz z grupą warszawskich aktorów założył Teatr Wyobraźni Między Słowami w kawiarni „Między Słowami”. Wstawiono tam jego 2 dramaty - „Napoleonkę” i „Jeszcze w zielone gramy”. W 2020 roku teatr wyemitował także słuchowisko na podstawie sztuki Jerzego Szczudlika „Lepsza”.
Autor napisał 250 felietonów pod wspólnym tytułem „KULturĄ W PŁOT” (publikowanych w Gazecie Gietrzwałdzkiej). W 2015 roku ukazała się jego pierwsza powieść - „Toskańska zagadka”, natomiast w roku ubiegłym druga - „Upadek króla”.
Jerzy Szczudlik ma na swoim koncie także sukcesy jako twórca bajek dla dzieci. Bajka „Pam-pam” była nominowana do nagrody literackiej „Zielona Gąska”. Jest także autorem licznych wierszy dla dzieci (były prezentowane m.in. w radiu „Bajka”) oraz tekstów piosenek.
W 2015 roku Stowarzyszenie „Dom Warmiński” nagrodziło go tytułem „Przyjaciel Warmii”. W 2020 roku został przyjęty do Związku Literatów Polskich.
Książka „Upadek króla” opowiada historię Krzysztofa, inteligentnego, ambitnego, podziwianego dyplomaty i finansisty, który wspina się na szczyty kariery, by następnie z nich spaść. Jest historia okraszona nie tylko wątkami niczym z kryminału i dowcipnymi dialogami, ale także głośną nutą erotyzmu.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo spotkania z autorem poprowadzonego przez Andrzeja Fabisiaka w oprawie artystycznej aktorów Wiesławy Szymańskiej-Niemaszek i Mariana Czarkowskiego.
Z D J Ę C I A