W siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego przy ul. Kajki w Olsztynie miała dzisiaj (27.09) miejsce konferencja prasowa marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina i posła Zbigniewa Ziejewskiego. Przedstawiciele PSL zaprosili dziennikarzy, aby zaprezentować sytuację regionalnych rolników w związku z występującymi nie tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego chorobami zwierząt hodowlanych - ptasią grypą i afrykańskim pomorem świń.
-
Rolnictwo dla Warmii i Mazur jest strategiczną gałęzią gospodarki - stwierdza Gustaw Marek Brzezin. -
W naszym regionie połowa obszarów - ponad 24 tys. kilometrów kwadratowych to użytki rolnicze. (...) Niedawno zakończyliśmy blok dożynek. Odwiedzaliśmy różne miejscowości. Widać, że atmosfera jest bardzo trudna, bo poziom dochodów rolników spada systematycznie, biorąc pod uwagę inflację, wzrost cen nośników produkcji, nawozów czy środków ochrony roślin.Marszałek zwrócił także uwagę na fakt, że oprócz powyższych problemów gospodarstwa rolnicze niszczą także choroby zwierząt.
-
Wcześniej ptasia grypa, obecnie ASF - informuje. -
Mamy obecnie taką sytuację, że już jest 14 ognisk ASF w naszym regionie. Całe południe praktycznie jest w strefie czerwonej i co najtrudniejsze, system do walki z ASF zakłada likwidację całych stad i brak rekompensat dla rolników.
Wyjściem z tej sytuacji powinny być rekompensaty, ponieważ poszkodowani rolnicy nie mają za co się utrzymać po utracie zwierząt przeznaczonych na sprzedaż.
-
Rolnicy z czerwonej strefy nie mogą sprzedać swojej trzody - wyjaśnia poseł Ziejewski. -
Dzisiaj tuczniki z chlewni mają 120 do 180, a nawet do 200 kilogramów. To jest ogromny problem, gdyż rolnicy oczekują na pieniądze od dwóch - trzech miesięcy. Pytają, kto ma pokryć te straty.Mięsa z czerwonych stref nie chcą kupować sieci, nie można go sprzedawać do pozostałych stref. Dlatego też działacze PSL wypracowali z ministerstwem dla regionu rozwiązanie, dzięki któremu ruszy skup przerośniętych tuczników pod nadzorem lekarzy weterynarii.
Rolnicy zaapelowali do rządu o wsparcie i otrzymali zapewnienie, że przeznaczy on 200 mln zł na wyrównanie dopłat, jednakże kwota ta jest niewystarczająca na pokrycie strat. PSL wystąpiło zatem o podwyższenie tej kwoty do 330 mln zł. Ponadto powstała w Sejmie podkomisja stała do walki z ASF.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y