Unijny program Erasmus od lat kojarzy się Polakom z podróżami uczniów i studentów do krajów wspólnoty w celu zdobywania wiedzy oraz doświadczenia w radzeniu sobie przez określony czas w obcym państwie w różnych sytuacjach wymagających znajomości języka obcego. Jak jednak się okazuje, nowa edycja programu, odbywająca się pod nazwą Erasmus+, pozwala również osobom dorosłym podnosić swe kompetencje w ten atrakcyjny sposób. Z możliwości programu skorzystała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej prowadzony w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jest kontynuacją europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 roku. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie uprawnione także instytucje i organizacje publiczne oraz prywatne wspierające edukację formalną, a także uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku.
-
Wojewódzka Biblioteka Publiczna napisała projekt do programu Erasmus+ w 2019 roku - mówi Adrianna Walendziak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. -
Przyznam, że byliśmy zaskoczeni, iż program skierowany jest również do kadry edukacji osób dorosłych. Ponieważ biblioteki pełnią obecnie także funkcję edukacji pozaformalnej dla osób dorosłych stwierdziliśmy, że również możemy z niego skorzystać.Biblioteka uzyskała dofinansowanie w konkursie wniosków 2019 roku, zgłaszając projekt pod nazwą „Tak! Możemy w bibliotece”, który potrwa do końca bieżącego roku. Obejmuje on podniesienie kompetencji językowych bibliotekarzy poprzez kurs języka angielskiego (odbył się w lipcu bieżącego roku w Słowenii) oraz w zakresie prowadzenia zajęć dla osób dorosłych, które od przyszłego roku będą wprowadzane do oferty programowej WBP skierowanej do czytelników.
W ramach programu bibliotekarki mogły wybrać instytucję w dowolnym kraju wspólnotowym, którą chciałyby poznać i zaproponować przebieg wizyty w ramach działania „job shadowing” lub wziąć udział w zaproponowanych kursach. Wyjazd mógł dotyczyć grupy lub jednej osoby. W każdym przypadku otrzymywały środki z programu, aby samodzielnie się utrzymać podczas kilkudniowej wizyty, zorganizować sobie transport do wybranego kraju i z powrotem, zakwaterowanie oraz posiłki. W ten sposób odwiedziły już Czechy, Niemcy, Węgry i Słowenię, kolejne podróże zaplanowano natomiast na październik.
Więcej na temat programu oraz doświadczeń jego uczestniczek z wizyt w wybranych krajach w zapisie wideo rozmów z dyrektor Adrianną Walendziak oraz bibliotekarkami Anną Rau i Emilią Woronowicz. Zapraszamy także do zapoznania się z galerią zdjęć z podróży, które prezentujemy dzięki uprzejmości pań biorących udział projekcie WBP.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :