Okazuje się, że akcja Narodowe Czytanie nie musi polegać wyłącznie na posągowym czytaniu klasycznych dzieł polskiej literatury. By czytać książki, nie trzeba siedzieć sztywno przy stoliku, czy na kanapie. Muzealnicy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie udowodnili dzisiaj (4.09), w dniu 10. edycji Narodowego Czytania, że nawet arcyważne pozycje polskiej literatury można czytać inaczej. Więc jak?
Kilka dni temu grupa pracowników z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim spotkała się w Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku z zamiarem zrealizowania filmowej wersji przygód rodziny Dulskich, opisanych przez Gabrielę Zapolską w dramacie „Moralność pani Dulskiej”. Wybór planu filmowego nie był przypadkowy. W lidzbarskim zamku bowiem Ignacy Krasicki, biskup warmiński i książę poetów, mieszkał przez blisko trzydzieści lat (od 1767 do 1795 roku). W tym niezwykłym miejscu rozwijał swój talent pisarski i z pasją oddawał się swoim artystycznym i kolekcjonerskim zainteresowaniom. Dzięki temu na zamku bywali malarze, pisarze, poeci i aktorzy. Wystawiano tam sztuki, w których grywał sam „książę poetów polskich”. Muzealnicy uznali więc wnętrza i krużganki lidzbarskiego zamku za doskonałą scenografię dla realizacji nowatorskiego pomysłu na Narodowe Czytanie 2021.
W ciągu kilku godzin zrealizowano klipy filmowe, ilustrujące charakterystyczne fragmenty „Moralności pani Dulskiej”, ukazujące ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo i zakłamanie. Wcielający się w książkowe postaci muzealnicy doskonale poradzili sobie z tym trudnym zadaniem. Klipy zostały zmontowane w „zgrabny”, szesnastominutowy film, który dzisiaj (4.09), w dniu 10. edycji Narodowego Czytania został opublikowany w mediach społecznościowych jako wkład olsztyńskich i lidzbarskich muzealników w promowanie czytelnictwa.
Zachęcamy do obejrzenia omówionej wyżej filmowej produkcji. Wystarczy kliknąć w umieszczoną niżej ikonkę filmu.