W piątkowy (3.09) wieczór w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Henryka Panasa. Przyznaną po raz pierwszy nagrodę, której patronem jest zmarły w 1985 roku olsztyński pisarz i dziennikarz Henryk Panas, odebrał popularny satyryk, pisarz, poeta, pieśniarz i dziennikarz - Krzysztof Daukszewicz.
Nagrodę im. Henryka Panasa ustanowiły Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Literatów Polskich w Olsztynie. Laureata pierwszej edycji nagrody wybrała kapituła w składzie: Jerzy Domański - prezes SDRP, redaktor naczelny „Przeglądu”, Marek Wawrzkiewicz - prezes ZLP, Jacek Panas - dziennikarz radiowy, syn patrona nagrody, Ewa Domeracka-Sadowska - reprezentująca marszałka województwa, Marek Książek - przewodniczący oddziału SDRP, Andrzej Cieślak - prezes oddziału ZLP, Katarzyna Leśniowska - członkini oddziału SDRP, sekretarz kapituły. Werdykt kapituły ogłoszono 11 września 2020 roku, w 35. rocznicę śmierci Henryka Panasa. Większością głosów członków kapituły nagrodę przyznano Krzysztofowi Daukszewiczowi za dokonania dziennikarskie i literackie, jego wieloletni związek z regionem Warmii i Mazur oraz wierność własnym przekonaniom, których - tak jak patron nagrody, wybitny redaktor i pisarz, autor m.in. znanego w świecie apokryfu „Według Judasza” - nie zmienia w zależności od pogody i koniunktury politycznej. Znamienne są słowa red. Jacka Panasa, syna pisarza, który w swoim uzasadnieniu podkreślił:
Wiem, że takich ludzi wspierał i promował Henryk Panas, gdy był naczelnym redaktorem miesięcznika „Warmia i Mazury”.Przypomnijmy, że Krzysztof Daukszewicz urodził się w Wichrowie koło Dobrego Miasta. Pracował w Domu Kultury w Szczytnie. Potem przeniósł się do Warszawy, lecz związków z regionem nie zerwał. Często gości nad naszymi jeziorami.
Pandemia koronawirusa spowodowała, iż nagroda nie została wręczona bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji kapituły nagrody. Fundatorzy zaplanowali uroczystość na 4 stycznia 2021 roku, w 109. rocznicę urodzin patrona nagrody. Ten termin, z tych samych powodów, również nie został dotrzymany. Dopiero teraz, prawie rok po ogłoszeniu werdyktu kapituły, sytuacja pandemiczna na tyle się ustabilizowała, że możliwe było zorganizowanie gali, chociaż z udziałem ograniczonej liczby uczestników. Do sal kopernikowskich olsztyńskiego zamku mogły wejść jedynie osoby posiadające imienne zaproszenia. Przeważali literaci i dziennikarze, chociaż nie zabrakło też ludzi związanych z innymi dziedzinami kultury. Władze regionu i miasta reprezentowali: Wiktor Marek Leyk - przedstawiciel marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, patrona honorowego przedsięwzięcia, Robert Szewczyk - przewodniczący Rady Miasta Olsztyna i Stanisław Gorczyca - sekretarz Miasta Olsztyna.
W klimat uroczystości uczestników wydarzenia wprowadził zespół szantowy Wodny Patrol. Uroczystość poprowadzili: Marek Książek - przewodniczący SDRP w Olsztynie oraz Marek Cieślak - prezes ZLP w Olsztynie. Laudację laureata wygłosiła Ewa Klajman-Gomolińska. Statuetkę nagrody autorstwa Andrzeja Renesa wręczył Krzysztofowi Daukszewiczowi Wiktor Marek Leyk. Potem w stronę laureata popłynęły liczne gratulacje, a w jego ręce trafiły upominki. Zdobywca pierwszej Nagrody im. Henryka Panasa odwdzięczył się monologiem satyrycznym wywołując, jak zwykle, salwy śmiechu słuchaczy.
Więcej o wydarzeniu w naszej wideo relacji i na zdjęciach z gali, do obejrzenia których zachęcamy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :