UWM przejął prowadzenie liceum od miasta (fot. UWM)
Dla uczniów to szansa na korzystanie z nowoczesnych pracowni, dla uniwersytetu – pozyskanie zdolnych studentów. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przejął prowadzenie XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, jednej z najlepszych szkół średnich w regionie.
XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie w rankingu Fundacji „Perspektywy” od lat zajmuje miejsce w pierwszej trójce najlepszych szkół średnich regionu. Szkoła ściśle współpracuje z Polską Akademią Nauk i z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, uczestnicząc w zajęciach laboratoryjnych oraz warsztatach organizowanych w uniwersyteckich pracowniach. Od września tego roku jej związek z UWM będzie jeszcze silniejszy. Uniwersytet decyzją prezydenta Olsztyna stał się organem prowadzącym placówkę.
-
Już od jakiegoś czasu chcieliśmy wrócić do pierwotnego pomysłu, aby uniwersytet miał bezpośredni związek z liceum; jest to więc konsekwencja naszych działań. Porozumieliśmy się ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Akademickich w Olsztynie, które prowadziło do tej pory szkołę i skorzystaliśmy z odpowiedniej ścieżki legislacyjnej - wyjaśnia prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Dorota Linkiewicz, dyrektorka liceum, nie ukrywa, że przejście pod skrzydła UWM otwiera przed szkołą wiele możliwości. Szkoła chce również dostosować swoją ofertę dydaktyczną do oferty uniwersytetu, tworząc klasy o odpowiednich profilach.
-
To ogromna nobilitacja dla nauczycieli i przede wszystkim dla uczniów - stwierdza
.- Spodziewamy się, że ta współpraca będzie rozwijać zarówno szkołę, jak uniwersytet. Nauczyciele akademiccy prowadzą u nas zajęcia, a nasza młodzież uczestniczy w zajęciach na uniwersytecie. Współpracujemy już z Wydziałem Biologii i Biotechnologii, Wydziałem Humanistycznym, teraz spodziewamy się, że ta współpraca będzie jeszcze szersza.Obie strony mają sobie wiele do zaoferowania. UWM ma bogatą ofertę dydaktyczną, kształcąc na ponad 70 kierunkach studiów, w tym tak chętnie wybieranych jak medycyna, psychologia, informatyka, weterynaria. XII LO im. Dietrichów od lat w rankingach plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych szkół średnich w regionie. Uczelnia chce przekonać najzdolniejszą młodzież, żeby dla zdobycia atrakcyjnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu nie wyjeżdżała do innego miasta. Natomiast dla młodzieży z XII LO otworzy świetnie wyposażone uniwersyteckie pracownie i laboratoria.
Szkoła zachowuje pełną autonomię i będzie nadal utrzymywana z subwencji oświatowej przekazywanej przez samorząd. Uniwersytet nie poniesie kosztów utrzymania placówki. Jak podkreśla prof. Przyborowski, uczelnia zamierza natomiast wspólnie ze szkołą występować o projekty edukacyjne, współpracować z liceum poprzez programy praktyk studenckich, a także prowadzić wspólnie z uczniami koła naukowe.
-
Chcemy pomagać szkole się rozwijać - zaznacza rektor prof. Przyborowski.
Konsekwencją zmiany organu prowadzącego jest zmiana nazwy szkoły. Odtąd oficjalna nazwa placówki brzmi Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. W swojej historii szkoła nosiła już przymiotnik „akademicka” w nazwie. Dlaczego teraz do tego nie powróciła?
-
Nazwa „uniwersyteckie” podkreśla, że to uniwersytet jest organem prowadzącym, jest też bardziej konkretna, w przeciwieństwie do słowa „akademickie”, mającego szersze znaczenie i mogącego sugerować, że jeszcze inne uczelnie mają wpływ na funkcjonowanie szkoły - wyjaśnia prof. Jerzy Przyborowski.
Chcąc podkreślić fakt oficjalnego przejęcia przez uniwersytet prowadzenia szkoły, rektor uczestniczył wczoraj (1.09) w inauguracji roku szkolnego w liceum im. Dietrichów. Szkoła utworzyła 5 klas pierwszych - o jedną więcej niż rok temu.