Czterdzieści jeden lat temu podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe, zawarte między komitetami strajkowymi a władzami PRL. Doprowadziło to do powstania największego ruchu społecznego w polskiej historii. Takim ruchem okazał się blisko 10-milionowy NSZZ Solidarność. Związek skupiał w komunistycznym państwie 80 procent pracowników państwowych.
Dla uczczenia tego wydarzenia odbyły się w Olsztynie i gminie Dobre Miasto uroczystości.
W Olsztynie celebrowano 40. rocznicę najdłuższego strajku przeprowadzonego przez członków Solidarności, jakim był przeprowadzony od 19 sierpnia do 5 września 1981 roku strajk w Olsztyńskich Zakładach Graficznych.
W Głotowie (gmina Dobre Miasto) odbyła się uroczysta msza św., na której wspominano heroizm strajkujących w roku 1980 robotników. Duże wrażenie na zebranych w kościele zrobił odbywający się przed mszą koncert olsztyńskiego barda Łukasza Jędrysa. Jego interpretacja piosenek Kaczmarskiego doczekała się owacji na stojąco. W przemówieniu do zebranych burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski zwrócił uwagę na ponadczasowe znaczenie osiągnięć Solidarności i wyraził głęboki żal, że dla dużej części społeczeństwa polskiego świat wartości sprzed lat nie ma już większego znaczenia. Po mszy uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i wieńce pod Krzyżem i Obeliskiem Solidarności. Na zakończenie obchodów uczestnicy otrzymali symbolicznych chleb z wypieczonym symbolem polskiego białego orła przygotowany przez Piekarnię Tyrolską.
Uroczystość przygotowana została przez Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, NSZZ Solidarność i Centrum Kulturalno-Biblioteczne pod patronatem wojewody Artura Chojeckiego i burmistrza Jarosława Kowalskiego.
Z D J Ę C I A