Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:43 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2007-10-04 15:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Jedz zdrowo

Olsztyn24
Olsztyński Ratusz

Na początku roku szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe otrzymały plakaty informujące o przedsięwzięciu objętym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyn pod nazwą „Kampania Informacyjna dla Dzieci i Młodzieży dotycząca Zdrowego Odżywiania”.

- Chcemy objąć akcją informacyjną jak najwięcej dzieci, rodziców i nauczycieli. Zdrowe odżywianie jest dobrą inwestycją na przyszłość - powiedział prezydent Jerzy Małkowski.

- Głównym założeniem Kampanii jest dotarcie do świadomości dzieci, młodzieży oraz ich rodziców czy opiekunów i przekonanie do zdrowego stylu życia. Celem Kampanii jest przekazanie wiedzy i nauczenie zachowań sprzyjających zdrowiu - informuje Monika Michniewicz, z-ca dyrektora wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej. - Konieczne jest znalezienie sposobu, za pomocą którego najlepiej i najszybciej zainteresujemy i przekonamy dzieci i młodzież o konieczności dbania o „całego siebie”.

- Kampania to między innymi akcje informacyjne, happeningi, wykłady, audycje radiowe i telewizyjne oraz artykułu w prasie lokalnej. Ważnym elementem Kampanii jest również doprowadzenie do zmiany oferty żywieniowej w szkolnych sklepikach - dodaje Monika Michniewicz.
R E K L A M A
W celu stworzenia programu działań oraz jego realizacji powołany został Zespół Konsultacyjny, skupiających specjalistów w dziedzinie żywienia oraz zdrowia dzieci i młodzieży oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Olsztyn.

Realizacja Kampanii odbywa się w czterech kierunkach;
1. kampanii informacyjnej skierowanej do całej społeczności, ale w szczególności do dzieci i młodzieży;
2. pilotażowego programu edukacyjnego dla wybranych przedszkoli;
3. grup wsparcia dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami odżywiania;
4. programów profilaktycznych tj.:

* „Programu Profilaktyki i Terapii Wad Postawy” dla młodzieży z I i II klas gimnazjalnych, w ramach którego każdy uczestnik programu jest diagnozowany, ustalany jest program usprawniania poprzez ćwiczenia zespołowe i indywidualne zabiegi z zakresu hydroterapii, elektroterapii i masażu, edukację zdrowotną oraz badanie końcowe ze wskazaniem rehabilitacyjno - terapeutycznym,* „Programu Profilaktyki Nadwagi i Otyłości” dla młodzieży w wieku 11 - 18 lat, w ramach którego określany jest wskaźnik BMI każdemu uczestnikowi programu, prowadzone są ćwiczenia ogólno-kondycyjne i zabiegi z zakresu hydroterapii i elektroterapii. Prowadzona jest edukacja zdrowotna przez dietetyka, psychologa diabetologa i rehabilitanta.

- Ważne jest aby przekazywać wiedzę o prawidłowym żywieniu dzieciom od najmłodszych lat, wówczas zaowocuje to zdrowym pokoleniem w przyszłości. Sytuacja żywieniowa dzieci uczęszczających do szkół czy przedszkoli nie jest w głównej mierze kwestią ekonomiczną. Problem złego odżywiania dzieci wynika z braku edukacji żywieniowej. Przedszkola, szkoły czy inne placówki edukacyjne mają na to ogromny wpływ. W związku z tym przekazaliśmy dyrektorom placówek oświatowo-wychowawczych do rozważenia propozycje innowacji w ich działalności. Jedną z nich jest wprowadzenie 15 minutowej edukacji żywieniowej prowadzonej w trakcie „godziny wychowawczej” - mówi Monika Michniewicz.

Zgodnie z wiedzą przekazywaną przez specjalistów wiadomo, że działania polegające na zakazie nie są skuteczne, zdecydowanie większy wpływ na dzieci i młodzież ma informacja przekazywana poprzez dobry przykład i wesoły przekaz informacji. Dlatego też, dobrym przykładem pozytywnie odbieranym przez uczniów mogłoby być wprowadzenie do szkół tradycji spożywania wspólnych śniadań nauczycieli i uczniów podczas wydłużonych przerw śniadaniowych. Służyłoby to nie tylko budowaniu przyjaznej atmosfery wśród rówieśników ale również obserwacji, czy każde dziecko ma co jeść. Wpłynie to również na posiadanie wiedzy o tym, co dziecko je na drugie śniadanie tj. zdrową kanapkę czy szybko kupione chipsy w sklepiku.

- Celem naszym jest aby dziecko zjadło zdrowe drugie śniadanie w szkole - przygotowane przez rodzica lub zakupione w sklepiku szkolnym - uzupełnia Jerzy Małkowski, prezydent miasta. Sklepik szkolny ma do wypełnienia misję edukacji żywieniowej na terenie szkoły. Dążymy do tego, aby sklepik szkolny był częścią programu zdrowego odżywiania - dodaje.

Celem podjętych działań jest wzrastanie społeczności naszego miasta w zdrowiu, tak, aby każde następne pokolenie zdrowy styl życia budowało na wiedzy i umiejętnościach otaczających je osób.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.