Dr n. med. Wanda Badowska
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie ma dobrą wiadomość dla rodziców dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Terapia CAR-T cells od września br. została wpisana przez Ministerstwo Zdrowia na listę terapii refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- U dzieci chorujących na oporną białaczkę, a także u dzieci, u których doszło do nawrotu białaczki po przeszczepach szpiku, będzie można w ramach ubezpieczenia w NFZ zastosować terapię CAR-T cells - mówi dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
- W Polsce taką terapię będzie prowadziła Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.Terapia CAR-T cells polega na tym, że dziecko ma pobierane własne limfocyty, które są przetwarzane w laboratoriach w ten sposób, iż są w stanie rozpoznać komórkę białaczkową i ją zniszczyć.
- Taką terapię można zastosować w sytuacji, gdy komórek białaczkowych w szpiku kostnym jest niewiele, czyli choroba jest resztkowa. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że spośród pacjentów onkologicznych leczonych naszym szpitalu do takiej terapii mogłoby się kwalifikować średnio dwóch pacjentów rocznie - dodaje dr n. med. Wanda Badowska.
Do tej pory terapia CAR-T cells nie była refundowana, a jej koszt wynosił nawet ponad milion zł.