Od kilku dni w prowadzonej przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Galerii „Parkowa” można podziwiać wystawę malarstwa Heleny Wiszniewskiej, Anny czaplińskiej i Wiktorii Florczak. Autorki wystawy to „świeże” absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- W zeszłym roku Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM obchodził 30-lecie istnienia - mówi dr hab. Marzena Huculak z Instytutu Sztuk Pięknych. - Wystawa w CEiIK jest kolejnym „klocuszkiem” naszej historii, którą budujemy na przestrzeni tylu lat. Jesteśmy bardzo dumni z naszych absolwentów, którzy po ukończeniu studiów są nadal aktywni twórczo, biorą udział w wystawach, zakładają profesjonalne firmy dizajnerskie, zdobywają nagrody na wielu wystawach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
- Studia artystyczne podsumowuje nie tylko pisemna praca magisterska, ale także realizacja praktyczna - dyplom artystyczny - mówi Ita Haręza, kuratorka wystawy w CEiIKu. - Jest to deklaracja dość szczególna ponieważ stoi dokładnie na granicy pomiędzy bezpiecznym światem uczelni a samodzielną artystyczną drogą.
Helena Wiszniewska przedstawia w CEiIKu cykl psich portretów, gdzie znajduje paralelę pomiędzy zachowaniami i emocjami ludzi i zwierząt. Lapidarne rysunki wykonane są czarnym tuszem na płótnach. Portret psa staje się tu prawie piktogramem. Dopiero przy bliższym kontakcie z pracami doszukać się tu można różnorodnej mimiki psiej mordy, która sama w sobie wydaje się wyjątkowo miła.
R E K L A M A
Wiktoria Florczak jest zainteresowana fotografią i nowymi mediami. Dąży do tego by jej prace były możliwie czytelne dla każdego odbiorcy. Na wystawie prezentuje cykl obrazów skomponowanych z przedstawień postaci i tekstów. Tematycznie nawiązuje do problematyki społecznej, politycznej, socjologicznej. Artystka dzieli się osobistymi odczuciami wobec spraw aktualnych. Protestuje przy pomocy malowania.
Anna Czaplińska interesuje się tatuażem. Inspiruje się etnicznymi wzorami, nawiązuje do magicznego realizmu rosyjskiego malarza Pavela Tchelitcheva.
- Warto podkreślić, że sam fakt rozpoczęcia całego procesu studiowania, po czym zakończenia tych studiów z sukcesem jakim jest obrona pracy dyplomowej, pracy magisterskiej, to rzecz, która świadczy z jaką dużą konsekwencją autorki wystawy podchodzą do wszelkich podejmowanych działań. A samo to stanowi doskonałą wróżbę na przyszłość - mówi kuratorka Ita Haręza. - Obecna wystawa stanowi zapis pewnych młodzieńczych idei, przekonań, myśli bardzo osobistych, które może zweryfikować tylko czas - dodaje.
Wystawę w Galerii Parkowa (ul. Parkowa 1) można oglądać do końca sierpnia br. Wstęp do galerii - wolny. Zapraszamy!