Mieszkańcy Domu Opieki w „Domu Nad Doliną” zaprosili do wspólnego czytania poezji K.K. Baczyńskiego mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Różnowie. Wspólnymi siłami zorganizowali uroczystą akademię poświęconą wspomnieniom o dramatycznych losach powstańców, zwykłych warszawiaków i śmierci wybitnego poety pokolenia wojennego K.K. Baczyńskiego.
Nad prowadzeniem uroczystości i doborem wierszy czuwała Małgorzata Niedzielska, sama też przygotowała słowo wstępne i przybliżyła życiorys i twórczość poety, nie tylko jako pisarza wojennego, ale także jako zakochanego w swojej żonie Barbarze Drabczyńskiej mężczyzny.
Podczas akademii seniorzy czytali wiersze, a także przytaczano osobiste przeżycia z okresu powstania. Wpleciono też utwór „Niebo złote Ci otworzę” w wykonaniu Ewy Demarczyk. Waldemar Szymla przeczytał wiersz „Z głową na karabinie” i podzielił się tragicznymi wspomnieniami z tego okresu, które dotknęły jego matkę.
Pułkownik lekarz Krzysztof Nowak przedstawił myśl historyczną dotyczącą powstania i jego skutków dla przyszłych losów ojczyzny. Dr Edward Bauknecht i Barbara Kobylińska przeczytali wiersze „Taki to mroczny czas” i „Pioseneczka”. Maria Jezierska przeczytała swój refleksyjny wiersz pod tytułem „Poddzwonne”, nawiązujący do walki powstańców, wśród których był jej mąż Józef.
„Ziutek wyszedł z kanałów, doczekał swoich lat, odznaczony medalami i krzyżami...” („Poddzwonne”) „Warszawo ma, przecież zguba nie twa. Powstałaś wspaniała - nowa - trwasz...” („Poddzwonne”)
Na zakończenie uroczystości przeczytał swój wiersz pod tytułem „Ojczyzna” i opatrzył go komentarzem nasz poeta Stefan Połom.
Z D J Ę C I A