Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:49 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Motoryzacja, automobilizm
AS/Mas. | 2021-07-29 16:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak przeliczyć kW na KM?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Nie da się ukryć, że przy zakupie samochodu to właśnie moc silnika jest jednym z najważniejszych parametrów, na podstawie którego dokonujemy ostatecznej decyzji. Dzięki niej możemy ocenić możliwości danej jednostki napędowej. Jednak czasem podaje się ją w kilowatach. Jakie się więc różnice i jak przeliczyć kW na KM?

Czym są kilowaty?

Zacznijmy od tego, że moc silnika wyraża parametr pracy, jaką może wykonać silnik w danym czasie. Jak ująć to w prostych słowach? Otóż, dzięki mocy silnika wiemy, jaką ilość momentu obrotowego mamy do dyspozycji przy danych obrotach. Wiemy więc jak dynamiczny będzie silnik i jakie przyspieszenie mamy do dyspozycji. Wobec tego wiedza na temat obliczania mocy jednostki napędowej jest niezwykle istotna w przypadku, kiedy chcemy kupić np. samochód używany od prywatnej osoby czy z komisu. Często wykorzystuje się do tego numer VIN, który pozwala w szybki i prosty sposób sprawdzić parametry samochodu. Czym zatem jest kilowat, który tak często spotykamy w dowodzie rejestracyjnym? Otóż jest to podstawowa i najbardziej uniwersalna jednostka mocy silnika, którą przyjęło się oznaczać skrótem kW. Jednostka ta ma swoje miejsce w układzie SI, czyli Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar już od 1960 roku. Kilowaty bazują przede wszystkim na metrycznym systemie- obok nich stosuje się chociażby takie jednostki jak znane nam kilogramy czy sekundy. Co więcej, to właśnie kilowat jest oficjalną jednostką urzędową, dlatego tak często spotykamy ja w dokumentach homologacyjnych.

Czym jest więc KM?

Drugą jednostką, która jest nam dobrze znana, i która stosowana jest przez wiele organów administracyjnych, a także producentów pojazdów, jest koń mechaniczny. Zwykle również fani motoryzacji posługują się koniem mechanicznym w odniesieniu do mocy silnika, gdyż jest on po prostu o wiele bardziej popularny. Okazuje się, że koń mechaniczny był obecny w użyciu urzędowym, jednak tylko do momentu, w którym to właśnie kilowat został oficjalną jednostką mocy uznaną przez Europejską Wspólnotę Gospodarczą, a następnie przez samą Unię Europejską. To właśnie producenci aut najchętniej korzystają z tego jednostki, gdyż pokazuje on znacznie wyższe wartości, niż wspomniane już kilowaty czy inne jednostki mocy silnika. Warto jednak wiedzieć, że koń mechaniczny wywodzi się z Niemiec i tam właśnie został opracowany. Jego pierwowzorem był anglosaski wzór mocy konia parowego.

Konie mechaniczne a kilowaty - różnice

Zarówno koń mechaniczny- oznaczany skrótem KM, ale także PS, jak i kilowat - KW oznaczają moc jednostki napędowej. Z tego też tytułu pod względem stosowania nie możemy doszukać się żadnych różnic. Niemniej jednak, całkowicie inaczej przedstawia się kwestia obliczania mocy. Zacznijmy od kilowata. Otóż, żeby uzyskać wartość wyrażoną w tych jednostkach musimy pomnożyć moment obrotowy, który najczęściej wyrażony jest w niutonometrach, przez obroty silnika. To jeszcze nie wszystko, gdyż wartość uzyskaną w ten sposób, należy finalnie podzielić przez stałą wartość, która wynika ze zmiany jednostek czyli 9549,3. W przypadku konia mechanicznego sprawa jest nieco łatwiejsza. Koń mechaniczny to moc, która jest niezbędna by podnieść 75 kilogramów, na odpowiednią wysokość 1 metra w czasie równym jednej sekundzie. Wówczas możemy wyliczyć go z następującego wzoru: 1 KM = 75 kGm/s. Jak jednak przeliczyć kW na KM?
R E K L A M A

Jak przeliczyć kW na KM?

Wiele osób wciąż głowi się nad tym, jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne. Otóż w pierwszej kolejności należy poznać następującą zależność pomiędzy dwoma jednostkami. Przedstawia się ona następująco:

• 1 kilowat = 1,36 konia mechanicznego
• 1 koń mechaniczny= 0,74 kilowata.

Samo przeliczanie kW na KM, a także odwrotnie, to nic innego jak iloczyn - czyli wykonanie mnożenia. Jeżeli więc zależy nam na określeniu mocy w koniach mechanicznych, która podana jest w kilowatach, wystarczy wykonać następujące działanie:

• wartość wyrażona w kilowatach x 1,36 = moc wyrażona w koniach mechanicznych.

Jak przeliczyć kW na KM? Sprawdź na: https://motoklub.pl/kw-na-km

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.