Drugi rok z rzędu, ze względu na zagrożenie koronawirusem, w rocznicę zwycięskiej dla wojsk polsko-litewskich bitwy z 1410 roku, nie odbyły się Dni Grunwaldu, a w ich ramach ciesząca się wielką popularnością inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Nie oznacza to jednak, że na Warmii i Mazurach zapomniano o przypadającej na 15 lipca kolejnej rocznicy grunwaldzkiej victorii. Dzisiaj (17.07) gospodarze Pól Grunwaldzkich - samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, we współpracy z Fundacją Grunwald, zorganizowały obchody 611. rocznicy bitwy.
- W wyjątkowych warunkach, ale jednak spotykamy się, aby upamiętnić wielkie zwycięstwo polskiego i litewskiego oręża i wyrazić naszą dumę z bycia Polakami - powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Organizujemy uroczysty apel grunwaldzki, w tym roku z udziałem ambasadora Litwy, delegacji litewskiej i innych znamienitych gości. Tradycja ciągle jest żywa, a naszym obowiązkiem jest ją uszanować i kultywować.Na uroczystości pod Grunwald przyjechał m.in. wspomniany przez marszałka ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas, któremu towarzyszyła delegacja wojskowych i cywilów przybyłych z Litwy. Zaproszenie organizatorów do udziału w rocznicowej uroczystości przyjął też wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Licznie stawili się samorządowcy z regionu, posłowie, przedstawiciele wojska, służb mundurowych i duchowieństwa. Jak zwykle nie zabrakło harcerzy z ZHP. Odpowiedni klimat wydarzenia zapewniło też około 100 rekonstruktorów czasów średniowiecza, przybyłych pod Grunwald z całej Polski: rycerzy, giermków, dam dworu, kupców i rzemieślników.
Wydarzenia na Polach Grunwaldu rozpoczęły się przed południem od uruchomienia kilkunastu straganów kupieckich i stanowisk rzemieślniczych. Kilka minut po 11., marszałek województwa, ambasador Litwy, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i prezes Fundacji Grunwald powitali rekonstruktorów. Zaraz potem ruszyły turnieje rycerskie zaplanowane do późnych godzin popołudniowych.
Główna część rocznicowych uroczystości - Apel Grunwaldzki, odbył się w południe pod pomnikiem grunwaldzkim. Tamże rekonstruktorzy odtworzyli scenkę przekazania królowi Władysławowi Jagiełło przez Krzyżaków dwóch nagich mieczy. Potem można było wysłuchać okolicznościowych wystąpień marszałka Gustawa Marka Brzezina, ambasadora Eduardasa Borisovasa i wojewody Artura Chojeckiego. Następnie prowadzenie uroczystości przejęli harcerze. Odczytano list komendanta ZHP do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, a także harcerski Apel Grunwaldzki. Uroczystość pod pomnikiem grunwaldzkim zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.W programie uroczystości było też złożenie wieńców pod kamieniem pomnikowym, ubiegłorocznym darem „Od Narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo” oraz pod kamieniem pomnikowym upamiętniającym 15. Warmińsko-Mazurską Dywizję Zmechanizowaną im. Króla Władysława Jagiełły.
Więcej o dzisiejszych wydarzenia na Polach Grunwaldu na naszych filmach i zdjęciach, do których obejrzenia zachęcamy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :