(fot. mat. pras.)
Osoby starsze coraz częściej decydują się na korzystanie z nowych technologii. Laptop czy komputer może być doskonałym prezentem dla seniora. Takie urządzenie dają możliwość łatwej komunikacji z bliskimi i załatwiania spraw przez Internet, a także dostarczają rozrywki. Co będzie lepsze dla seniora – laptop czy komputer stacjonarny?
Laptop dla seniora - wady i zalety
Laptop został stworzony z myślą o użytkownikach, których praca wymaga ciągłego przemieszczania się. Od urządzenia oczekują oni dużej mobilności i niewielkich rozmiarów, aby wygodnie można było z nim podróżować, używać w pociągu, w kawiarni itp.
Mobilność, kompaktowe rozmiary, możliwość pracy bez podłączania do gniazdka - te cechy to największe zalety laptopów. To wszystko sprawia, że senior będzie mógł korzystać ze swojego urządzenia nie tylko przy biurku, ale w każdym zakątku mieszkania. Zabranie laptopa ze sobą do łóżka czy usadowienie się z nim w wygodnym fotelu nie stanowi problemu.
Dla wielu starszych osób może być to szczególnie istotne, ze względu na problemy ze zdrowiem - niektóre osoby w podeszłym wieku nie są w stanie wytrzymać na krześle przy biurku przez długi czas. Zaletą laptopa jest również to, że
nie trzeba podłączać osobnej klawiatury, myszki, monitora czy głośników, a uruchamianie odbywa się za pomocą jednego przycisku. To wszystko znacznie ułatwia seniorowi korzystanie z urządzenia. Jak wiadomo osoby starsze nie są tak rozeznane w nowych technologiach, jak ludzie młodsi, dlatego im mniej skomplikowanych działań, tym lepiej.
A jakie są negatywne aspekty wyboru laptopa dla seniora? Minusem jest przede wszystkim mały ekran. Z wiekiem niestety wzrok każdego z nas się pogarsza, dlatego korzystanie z małego monitora może być bardzo uciążliwe dla osoby starszej.
Komputer stacjonarny dla seniora - wady i zalety
Komputer stacjonarny to obecnie coraz rzadziej wybierane rozwiązanie, jednak wciąż ma ono swoich zwolenników. Czy będzie to dobra opcja dla seniora? Tak samo, jak w przypadku laptopa, komputer PC ma swoje wady i zalety. Plusem jest z pewnością to, że jest on dużo większy od swojego mobilnego odpowiednika, dzięki czemu korzystanie z niego będzie wygodniejsze dla seniora.
Ekran jest bardziej czytelny, a klawiatura posiada większe klawisze, dlatego osoba starsza nie powinna mieć problemu z pisaniem.Dodatkowo monitor komputera stacjonarnego można umieścić na linii wzroku (w przypadku laptopa jest to trudne), dzięki czemu
senior może korzystać z urządzenia siedząc w prawidłowej pozycji, tzn. bez pochylania głowy i garbienia się. To może okazać się szczególnie istotne w przypadku osób, które cierpią na bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Minusem jest to, że komputer stacjonarny
nie jest mobilny, dlatego można z niego korzystać jedynie siedząc przy biurku. Dodatkowo oddzielny monitor, stacja dysków, klawiatura i myszka mogą wprowadzić osobę starszą w zakłopotanie.
Laptop czy komputer stacjonarny - co wybrać?
Co zatem wybrać? Laptop czy komputer stacjonarny? Pomimo tego, że oba urządzenia mają swoje wady i zalety,
lepszym wyborem dla seniora może okazać się laptop. Największym minusem jest mały
monitor, jednak oprócz tego urządzenie posiada wiele cech, które ułatwią seniorowi korzystanie z niego. Oczywiście wybór zależy też od osoby, która z komputera czy laptopa będzie korzystać. Być może ma ona jasno sprecyzowane potrzeby.