Samorząd województwa przedstawił sprawozdanie z realizacji usług opiekuńczych w formie teleopieki na Warmii i Mazurach w 2020 roku.
Samorząd województwa wystąpił w 2017 roku z inicjatywą uruchomienia, we współpracy z samorządami lokalnymi, pilotażowego programu wdrożenia usług teleopiekuńczych, oferując gminom 50 procent wsparcia finansowego z budżetu województwa, chociaż świadczenie usług opiekuńczych jest ustawowym zadaniem własnym gmin.
Dzięki podjętym działaniom, w latach 2018-2020 łącznie 57 gmin uruchomiło dla swoich seniorów nowoczesną formę usług, obejmując tym samym wsparciem łącznie 1095 osób starszych.
Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.
Ta forma usług opiekuńczych jest również wsparciem dla rodzin osób samotnie zamieszkujących oraz alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym czy domu pomocy społecznej.
W 2020 roku usługę w formie teleopieki realizowały 53 gminy, z czego w 6 z nich uruchomiono usługę po raz pierwszy, obejmując wsparciem 87 osób starszych, natomiast 47 gmin kontynuowało usługi teleopiekuńcze z własnych środków, wspierając 938 seniorów. Odbiorcami usług opiekuńczych w formie teleopieki w 2020 roku były przede wszystkim osoby w wieku powyżej 80. roku życia (50,05%) oraz w wieku 70-80 lat (32,10%). Usługami teleopiekuńczymi w roku 2020 zostały objęte przede wszystkim osoby mieszkające samotnie, które stanowiły niemal 89% seniorów korzystających z teleopieki.
Ze sprawozdaniem można zapoznać się na stronie https://warmia.mazury.pl w zakładce „Polityka Społeczna”