Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie są bardzo aktywni i chętnie biorą udział we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach, innowacjach, konkursach, olimpiadach itd. Ostatnio informowaliśmy o wykonaniu przez klasę turystyczną Przewodnika po Olsztynie i regionie: www.przystanek.olsztyn.pl. Tym razem grupa uczniów pod kierunkiem nauczyciela geografii Marcina Bojarowskiego uczestniczyła w konkursie, który również dotyczył turystyki.
Konkurs został ogłoszony dziesiątego lutego, a Marcin Bojarowski - geograf z Technikum nr 7, w ciągu tygodnia zorganizował grupę chętnych uczniów, którzy podjęli się wykonania trudnego zadania. Na spotkaniu organizacyjnym omówiono cele, jakie grupa chce osiągnąć, metody pracy, które mają doprowadzić do tego celu i zasady współpracy oraz wymiany spostrzeżeń.
Koniec lutego to już wytężona praca nad materiałami pomocniczymi w formie tekstów, map oraz zdjęć. Marzec to praca z mapą topograficzną regionu Wielkich Jezior Mazurskich i spisanie wstępnej trasy po ekomarinach. Podczas tych prac okazało się, że trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów: środowisko przyrodnicze, kulturowe i wiele innych. Nastąpił okres redagowania informacji i zaczęła powstawać spójna całość pracy.
Ta wersja została przedstawiona prezesom Olsztyńskiego Oddziału PTTK, specjalistom od turystyki w regionie. Praca została zaakceptowana ze względu na wytyczenie nowego szlaku turystycznego, przekazano również konstruktywne uwagi, które pozwoliły na ulepszenie, udoskonalenie projektu.
20 kwietnia poprawiona praca została wysłana komisji konkursowej. Uczennice czekały na wyniki, a okres ten wiązał się z dużymi emocjami. Tyle czasu i pracy, a wynik wciąż jest wielką niewiadomą.
Wyniki podano 28 maja. Okazało się, że praca spodobała się organizatorom i przyznano jej drugie miejsce na siedemdziesiąt sześć nadesłanych z województw: warmińsko - mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
Wręczenie nagród odbyło się 24 czerwca 2021 roku w Central Hotel w Gdańsku. Udział w tej uroczystości brali: laureaci z opiekunami, fundatorzy nagród, przedstawiciele kadry naukowej i dydaktycznej pracującej i współpracującej z WSTiH w Gdańsku.
Praca ZSE została uznana za bardzo dobrą i uwzględniającą obecne trendy w turystyce oraz promującą zachowania proekologiczne obecnie bardzo modne i popularne na świecie.
Szkołę w tym konkursie reprezentowały uczennice klasy IIIB: Maja Krajewska, Alicja Michalewska, Natalia Plakwicz i Paulina Seliwiak. Wykonały one pracę multimedialną pod tytułem „Szlakiem ekomarin mazurskich”. Można ją obejrzeć pod następującym adresem: https://drive.google.com/file/d/1mTGjSssxjXMNyhzaFjOIFUYF9e4cD52j/view?usp=sharing
Fundatorzy nagrodzili grupę z Ekonomika: dyplomami, statuetkami, nagrodami rzeczowymi (plecaki, książki, zestawy słuchawkowe, termosy, powerbanki, zestawy kosmetyków, gry planszowe). Dziewczęta otrzymały również vouchery na: godzinny rejs jachtem w Gdyni, opłatę czesnego za jeden semestr na studiach w WSTiH (organizator konkursu). Natomiast opiekun oprócz nagród rzeczowych otrzymał voucher na dwudniowy pobyt w Hotel Continental.
Opiekun pracowitej i ambitnej grupy Marcin Bojarowski podkreślił, że jest dumny i podziwia wkład pracy oraz zaangażowanie uczennic.
Konkurs „Znane i nieznane piękno mojego regionu” realizowany był przez WSTiH w Gdańsku, a patronatem objął go Marszałek Województwa Pomorskiego.
Nauczyciel prowadzący ma nadzieję, że szkoła weźmie udział w kolejnych edycjach konkursu, a uczniowie posiadają dużą wiedzę potrzebną do sprostania wyzwaniom konkursowym.
Z D J Ę C I A