Marian Tadeusz Rapacki (1919–2009), jedna z ważniejszych postaci polskiego sportu: trener klasy specjalnej w kajakarstwie, sędzia klasy związkowej kajakarstwa wyczynowego, żeglarstwa, żeglarstwa lodowego, doczekał się II wydania biografii „Kocham młodzież. Marian Tadeusz Rapacki, trener-wychowawca” autorstwa Heleny Piotrowskiej.
Jeden z organizatorów i wieloletni trener sekcji kajakowej w Olsztynie (1955-1971) jest uznawany za twórcę potęgi jej sukcesów. Około 150 jego wychowanków sięgnęło po medale mistrzostw Polski, Europy, świata.
Ten łowca talentów nie szczędził sił i czasu, wręcz dwoił się i troił, a nawet bił „na noże”, by wszystko całościowo chodziło jak w zegarku, a w dalszej perspektywie prowadziło do sukcesów. A przy tym, kierując się przekonaniem, że ważniejsza od surowej ręki jest przyjacielska ręka, organizował zawodnikom klubowym wyprawy weekendowe, obozy letnie i zimowe. Serwował aktywny relaks, przyjemność płynącą z wysiłku fizycznego, nawiązywanie serdecznych więzi. Cieszył się autorytetem i poważaniem.
Wyrazem cenienia kwalifikacji Rapackiego było powierzanie mu, przez centralne jednostki nadrzędne, pracy szkoleniowej z juniorami i seniorami w kajakarstwie, którzy przywdziewali dresy w barwach narodowych. Wiązało się to zajęcie z trudem, odpowiedzialnością, ale i satysfakcją. Jako specjalista był w kraju znany, liczono się z nim. Dodatkowo, poza zajęciami stricte trenerskimi, zasiadał w radach, związkach, komitetach, federacjach. Koordynował pracę trenerów innych dyscyplin, czuwał nad prawidłowością kursów instruktorskich, organizował zawody, spartakiady i inne formy współzawodnictwa.
Jako ceniony trener kadry narodowej juniorów i seniorów dwukrotnie przygotowywał kajakarzy do startów na igrzyskach olimpijskich: w Rzymie 1960 oraz Tokio 1964 (z osobistym udziałem w imprezie). Ceniąc pamiątki olimpijczyków, założył w Olsztynie Wojewódzki Klub Olimpijczyka i popularyzował wiedzę na temat olimpizmu. Był inicjatorem powstania i wieloletnim kierownikiem Muzeum Sportu w Olsztynie; od 2009 nosi ono jego imię. Obecna siedziba Muzeum Sportu im. Mariana Tadeusza Rapackiego to V LO im. Wspólnej Europy w Olsztynie.
Trener, sędzia i działacz organizacji sportowych w regionie i na szczeblu ogólnokrajowym, Marian Rapacki był nagradzany i odznaczany m.in. przez PZKaj, PKOl, Prezydenta RP. W 2004 roku Rada Miasta Olsztyna przyznała organizatorowi kajakarstwa wyczynowego na Warmii i Mazurach Honorowe Obywatelstwo Olsztyna. W 2014 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Ukiel” w Olsztynie, w miejscu dawnej bazy kajakowej Olsztyńskiego Klubu Sportowego, na wiekowym głazie umieszczono mosiężną tablicę mu poświęconą.