Pierwszego czerwca 2020 roku Starostwo Powiatowe w Olsztynie zainaugurowało nowy projekt promocyjno-turystyczny pod nazwą „Szlak Świętej Warmii”. Dzisiaj (23.06), po roku funkcjonowania projektu, w sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa omówiono stan i perspektywy rozwojowe przedsięwzięcia. Za stołem prezydialnym poświęconej szlakowi konferencji usiedli: gospodarz projektu starosta olsztyński Andrzej Abako i jego zastępca Joanna Michalska, wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska i arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. W konferencji udział wzięli też samorządowcy i przedsiębiorcy zaangażowani w eksploatację i promocję projektu.
„Szlak Świętej Warmii” to jeden z ciekawszych projektów promocyjno-turystycznych z kategorii marketingu realizowany już od ponad roku przez Powiat Olsztyński, a który ma wydobyć ten subregion województwa z cienia Mazur. Formalnie jest to nieoznakowany szlak turystyczno-pielgrzymkowy obejmujący szesnaście „stacji”, które tworzą lokalne sanktuaria oraz miejsca związane z ludźmi i historią biskupstwa warmińskiego. Osadzony jest przede wszystkim w segmencie szeroko rozumianej turystyki religijnej, ale adresowany jest nie tylko do pielgrzymów licznie odwiedzających warmińskie sanktuaria. To propozycja ciekawego spędzenia urlopu lub tylko kilku dni dla podróżników, których spotkania z kulturą duchową i materialną regionu wynikają z chęci zobaczenia miejsc, o których kiedyś czytali lub słyszeli.
Obecnie, po roku, szlak stał się też ideą łączącą leżące na Warmii samorządy, organizacje turystyczne, przedsiębiorców tu działających, jak i lokalne media w działaniach promujących region.
- Cieszę się, że pomysł chwycił i możemy go wspólnie z naszymi coraz liczniejszymi partnerami z całej Warmii rozwijać - mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
- Pierwsza odsłona projektu, mimo iż przypadła na okres pandemii i związanych z nią ograniczeń w ruchu turystycznym, okazała się sukcesem. Idziemy więc za ciosem i na ten sezon przygotowaliśmy „suplement” w postaci przewodnika „Okolice Szlaku Świętej Warmii”. Prezentujemy w nim kolejnych szesnaście ciekawych, atrakcyjnych turystycznie miejsc naszego regionu.
Osią projektu Szlak Świętej Warmii jest strona internetowa szlakswietejwarmii.pl - multimedialny „podpowiednik” turystyczny, gdzie znajdują się wszelkie materiały związane z tą trasą oraz nowinki. Powstała też grupa na Facebooku o tej samej nazwie, gdzie można się dzielić swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami, bo starostwo stara się zachęcać do łosier, czyli wycieczek, zarówno turystów indywidualnych, jak i do ich organizowania przez biura turystyczne czy pielgrzymkowe. A trasa została już „przetarta” przez uczestników wycieczek organizowanych przez olsztyński PTTK, jak i rowerzystów, nie tylko z terenu powiatu.
Stronę www uzupełniają „podpowiedniki”: książki, mapy, wydawnictwa multimedialne oraz gadżety. W ramach projektu pojawiły się już i pojawiać się będą także produktu regionalne związane ze szlakiem (sprzedawane z wykorzystaniem tej marki). Już dostępne są warmiński chleb pielgrzyma z Piekarni Tyrolskiej, sublimat winny Mikołaja Kopernika z Mazurskich Miodów, ciasta warmiaczek i sernik warmiński przygotowane przez olsztyński Społem. Wkrótce pojawią się również warmińskie piwo łosierowe, woda mineralna oraz „firmowe” słodycze.
- Jak widać, nasz projekt to przedsięwzięcie multimedialne, ale też i wieloelementowe oraz wielosezonowe, bo jest to propozycja nie tylko na wakacje. Chcemy, aby turyści odwiedzali Warmię przez cały rok, a nie tylko, jak jeziora mazurskie, tylko sezonowo - dodaje starosta Abako.
Obecnie w olsztyńskim starostwie przygotowywane są dokumenty niezbędne do zarejestrowania Stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii”, które połączyć ma „warmińskie” samorządy w staraniach o pieniądze na promocję, jak i na inwestycje infrastrukturalne mające podnosić atrakcyjność szlaku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y