W Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Olsztynie uczniowie kształcą się między innymi na kierunku technik obsługi turystycznej. To właśnie klasa turystyczna 3C podjęła się bardzo trudnego zadania. Polegało ono na wykonaniu subiektywnego internetowego przewodnika turystycznego po Olsztynie i regionie pt. „Przystanek Olsztyn”. Efekty tego przedsięwzięcia można zobaczyć na stronie: www.przystanek.olsztyn.pl, do której odwiedzenia Technikum nr 7 zachęca.
Wszystko zaczęło się w wakacje w 2020 roku. Nauczyciele i uczniowie spacerowali po Olsztynie oraz miejscowościach, w których lub koło których mieszkają. Podróżowali też w bliższe lub dalsze okolice stolicy Warmii i Mazur. W czasie zwiedzania wykonano wiele zdjęć i opisów atrakcji. Wyróżniał się w tym zwłaszcza nauczyciel wf w Ekonomiku, Lech Wąsowski.
Powstało pytanie, czy schować tę całą wiedzę do szuflady, czy może w jakiś sposób ją wykorzystać i podzielić się z turystami polskimi, a może i zagranicznymi.
Zainspirowana facebookowymi publikacjami nauczyciela wf Katarzyna Głybowicz zaproponowała stworzenie przewodnika po Olsztynie i regionie. Mieszkamy w pięknym miejscu i pragniemy, by inni je docenili i poznali. Lech Wąsowski stwierdził, że można by spróbować zrobić to w szkole. Tak powstała idea innowacji pedagogicznej. Okazało się, że w Ekonomiku jest wielu nauczycieli chętnych do twórczej pracy, którzy podejmą próbę zachęcenia turystów z Polski i ze świata do odwiedzenia Olsztyna i naszej pięknej krainy bogatej w lasy, jeziora i różnego rodzaju zabytki.
Po krótkim namyśle stworzono międzyprzedmiotowy program innowacji pedagogicznej, a na pierwszym spotkaniu określono program prac, priorytety i przydzielono zadania. Każdy nauczyciel z grupy pracował z młodzieżą nad inną częścią projektu, aby ostatecznie w czerwcu złożyć materiał w - jak się wydaje - piękną całość.
Do grupy nauczycieli realizujących innowację na swoich przedmiotach weszli:
» Ewa Zdanowicz, koordynator, nauczycielka przedmiotu zawodowego - informacja turystyczna, jest pasjonatką tematów związanych z turystyką i bezbłędnie przeprowadziła innowację przez wszystkie problemy organizacyjne. Dodatkowo wykonała najważniejszą pracę, bez której projekt by nie wystartował. Mianowicie opracowała koncepcję innowacji oraz przygotowała wszystkie dokumenty, które wszystkim pomogły w dalszej, ciężkiej pracy,
» Katarzyna Głybowicz, koordynator, nauczycielka j. polskiego, która uczyła tworzenia opisów miejsc, dbania o poprawność językową, sama też wielokrotnie nanosiła różnorodne poprawki, i wykonała tytaniczną pracę, aby doprowadzić informacje zawarte w szablonach do stanu, który teraz można oglądać,
» Lech Wąsowski, pozytywnie i turystycznie nakręcony nauczyciel wychowania fizycznego, który dużo podróżował po Olsztynie i jego okolicy oraz chodził z uczniami po mieście pokazując najciekawsze miejsca w okolicy szkoły (dwugodzinne bloki spacerowe). Odpowiadał on też za zdjęcia umieszczone w szablonach przez uczniów i dopingował wszystkich do wytężonej pracy.
W projekcie internetowego przewodnika nie mogło zabraknąć nauczyciela informatyki -
Michała Gregorczyka i Adama Rybaczyka - nauczyciela obsługi informatycznej w turystyce.
To ci nauczyciele nadali ostateczny kształt szablonom atrakcji, na których pracowała młodzież oraz przygotowali ostateczny wygląd strony, na której całą pracę zespołu można teraz oglądać. Dokonali oni wielu prób i poprawek, ale okazało się, że są mistrzami w swoim fachu.
Zdecydowaliśmy, że zapraszamy również turystów ze świata. Nie mogło obejść się, więc bez nauczycieli języków obcych, anglistki Edyty Jastrzębskiej i germanisty Damiana Wierzchowskiego, pod których okiem uczniowie starali się przełożyć teksty polskie na angielski i niemiecki, co okazało się ogromnie ciężką pracą.
W Technikum nr 7 uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Z powodu pandemii odbywali je pracując metodą projektu, jedno z zadań też wiązało się z pracą nad udoskonaleniem innowacji, a wszystko to pod kierunkiem Sylwii Nowakowskiej, która jest kierownikiem szkolenia praktycznego.
Uczniowie klasy IIIc w zawodzie technik obsługi turystycznej: Tymoteusz Bagiński, Aleksandra Białach, Julia Brzózka, Patryk Ćwirko, Paulina Dymerska, Adrian Graczyk, Milena Jaroszewicz, Weronika Kędzior, Julia Lechowid, Jan Lisek, Bartosz Małachowski, Żaneta Nowak, Kinga Ołdakowska, Patrycja Paszkiewicz, Izabela Puncewicz, Julia Sierota, Marcel Ścigała, Julia Włoch, Klaudia Ziółkowska i Wiktoria Zuśka wykonali całą pracę pod kierunkiem wyżej wymienionych nauczycieli. Pisali, zmieniali, poprawiali, dobierali zdjęcia, tłumaczyli, wyszukiwali niezbędne informacje, itd. Bez ich ciężkiej i żmudnej pracy przeprowadzenie tego projektu byłoby niemożliwe.
Poza efektem finalnym w postaci przewodnika jego przygotowanie przyniosło zarówno uczniom, jak i nauczycielom wiele korzyści. Poznaliśmy pracę w programie Canva, pracowaliśmy w zespołach, co pozwoliło na lepsze poznanie siebie nawzajem i nie byliśmy sami w trakcie pracy zdalnej, uczniowie wzbogacili zasób słów w językach, których uczą się, na co dzień w szkole (angielski, niemiecki). Uczniowie poznali okolicę Olsztyna i wymieniając się przeżyciami z podróży zachęcali się do odwiedzenia ciekawych miejsc. Część uczniów stwierdziła, że udział w innowacji utwierdził ich w tym, że dobrze ukierunkowali zainteresowania, wybierając ten zawód. Doświadczenie to z pewnością pomoże w pracy przy tworzeniu folderów promocyjnych, przygotowywaniu tras wycieczek oraz odgrywaniu roli przewodnika wycieczek. Oczywiście przy tak wielkim projekcie były głosy, że trudno, że ciężko zrobić zdjęcia w zamkniętych przez lockdown obiektach, że tłumaczenie na języki obce jest skomplikowane.
Na szczęście, mimo trudności przewodnik powstał, a szkoła chce go rozwijać przez kolejne lata, bo jeszcze wiele pięknych i ciekawych miejsc jest w okolicach naszego miasta, do którego zapraszamy spragnionych: wody, lasu, zieleni, wypraw rowerowych, historii, dobrego jedzenia, wydarzeń artystycznych itd. O Olsztynie i jego okolicy bogatej w przyrodę, atrakcje turystyczne i historyczne oraz kulturowe przeczytać można na stronie: www.przystanek.olsztyn.pl, do której odwiedzenia Ekonomik bardzo serdecznie zachęca. Jak się okazuje nawet mieszkańcy Olsztyna nie znają wszystkich pięknych zakątków swojego miasta.
Jeśli spodoba się komuś nasza propozycja to bardzo prosimy o podzielenie się nią z rodziną oraz znajomymi (również na facebooku). Przecież im więcej osób odwiedzi Olsztyn i województwo tym lepiej. Naprawdę jest tu się, czym zachwycać i z pewnością każdy z odwiedzających znajdzie tu coś dla siebie.
Z D J Ę C I A