Urząd Miasta Olsztyna i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski sformalizowały współpracę dotyczącą przestrzeni i nieruchomości. Jednym z efektów jest możliwość korzystania przez ratusz ze specjalnej mapy wartości gruntów.
Miasto oraz największa wyższa uczelnia w regionie podejmują współpracę w szeregu dziedzin. To korzystanie z wiedzy specjalistów zajmujących m.in. zielenią czy możliwość korzystania z uniwersyteckich pracowni przez młodzież zdającą międzynarodową maturę w I Liceum Ogólnokształcącym.
Wśród istotnych dla rozwoju miasta aspektów są też tez związane z przestrzenią i gospodarowaniem nieruchomościami. Podpisane porozumienie między Wydziałem Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Olsztyna a Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Geografii UWM otwiera kolejny zakres współpracy. Należą do niego m.in. bieżąca pomoc instytutu w realizacji zadań miejskiej jednostki, pomoc w organizowaniu praktyk studenckich, występowanie o wspólne dotacje na prace badawcze czy organizowanie i udział w tematycznych konferencjach i wydarzeniach.
-
Na jakość podejmowanych działań wpływają nie tylko kwalifikacje pracowników urzędu, ale także współpraca z jednostkami naukowymi - mówi Sławomir Bernat, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Olsztyna. -
Nasza jednostka od lat współpracuje z Wydziałem Geoinżynierii UWM. Teraz to współdziałanie zostało jeszcze bardziej zacieśnione. Nie wątpię, że z obopólną korzyścią.
Jednym z narzędzi, jakie powstało na olsztyńskiej uczelni, jest mapa wartości gruntów, która jest wynikiem działalności badawczej wielu osób, z których szczególny wkład wniósł prof. Radosław Cellmer. Mapa wartości gruntów jest wykorzystywana przez urząd w codziennej działalności i efektywnie wspiera podejmowanie decyzji w zakresie gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Olsztyn i Skarbu Państwa.
Informacja o cenach i wartościach nieruchomości jest jednym z podstawowych elementów podejmowania skutecznych decyzji - wyjaśnia Sławomir Bernat. -
To istotne szczególnie dla obszarów, na których transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości występują bardzo rzadko lub w ogóle nie miały miejsca.Taka poglądowa mapa wartości gruntów może być dodatkowym narzędziem m.in. wspierającym rozmowy o przybliżonych kosztach inwestycji związanej z wykupem gruntu nie będącego w zasobach samorządu lub wypłatą odszkodowania za przejęty grunt, podejmowaniu decyzji o słuszności wszczęcia postępowania co do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego, określenia orientacyjnej wartości nieruchomości dla celów jej zamiany, sprzedaży lub wykupu albo planowania sprzedaży nieruchomości będących własnością samorządu.
Wystarczy kilka prostych kroków, by uzyskać orientacyjną wartość nieruchomości w zależności od lokalizacji działki i jej przeznaczenia. Im więcej transakcji zachodzi na danym obszarze, tym uzyskana informacja o poziomie wartości jest bardziej wiarygodna. Korzystanie z tej mapy jest efektywnym uproszczeniem w codziennej pracy urzędników.
-
Współpraca między Urzędem Miasta a Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Geografii UWM ma już swoją długoletnią historię, a fakt, że dorobek naukowy pracowników naszego instytutu jest wykorzystywany w codziennej pracy urzędu ma dla nas szczególne znaczenie - mówi prof. Sabina Źróbek.
Prof. Radosław Cellmer dodaje, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie dostęp do informacji jest czymś powszechnym i wprost koniecznym. Cieszymy się, że wyniki badań prowadzonych w naszym zespole mają charakter utylitarny, bowiem zwiększają one transparentność rynku nieruchomości i pomagają minimalizować ryzyko przy podejmowaniu decyzji dotyczących mienia o znacznej wartości.
Porozumienie o współpracy zostało zawarte na czas nieokreślony.