W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (10.06) spotkanie autorskie z Witoldem Mierzejewskim na temat wydanego na początku czerwca bieżącego roku nakładem Agencji WIT albumu „Łyną przez Warmię” z fotografiami jego autorstwa.
Witold Mierzejewski urodził się w Piszu w 1957 roku. Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (1982 r.) rozpoczął pracę fotoreportera w „Dzienniku Pojezierza” w Olsztynie.
W wieku 16 lat miał pierwszą wystawę fotograficzną „Kroki we mgle”. W 1976 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Filmów Turystyczno-Krajoznawczych za film „Posprzątam” otrzymał nagrodę za debiut. W 1986 roku w Krakowie zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Współczesna Rodzina Polska” - jego prace wystawiono w legendarnej „Piwnicy pod Baranami”. W tym samym roku miał też indywidualną wystawę fotograficzną pt. „Gra o Meksyk”.
Po dwuletnim pobycie w Chicago i pracy w tamtejszej prasie polonijnej założył w Olsztynie (1992 r.) własne wydawnictwo. W latach 93-98 pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie jako nauczyciel fotografii. Dzisiaj z powodzeniem fotografuje i wydaje książki nie tylko swojego autorstwa. Jest autorem m.in. albumu „Krutynią przez Mazury”. W 2008 roku ukazało się wznowienie po 90 latach książki ks. Walentego Barczewskiego „Geografia polskiej Warmii”, którą ilustrują zdjęcia Witolda Mierzejewskiego, a w 2020 roku „Kiermasy na Warmii” i „Szlak Świętej Warmii”.
Obecnie wydawnictwo artysty skupia się na publikowaniu literatury zajmującej się turystyką, historią oraz kulturą Warmii i Mazur, map, a także przewodników turystycznych po regionie Warmii i Mazur uzupełnianych zdjęciami jego autorstwa.
Najnowszą książką w jego dorobku twórczym jest album autorski „Łyną przez Warmię”, powstały we współpracy ze Stanisławem Dąbrowskim, Jerzym Sikorskim i Januszem Soroką (autorami zamieszczonych tekstów); Arturem Suchenkiem (współautorem grafiki); Sylwią Płaszczyńską Capłap (tłumaczenie na język angielski i korekta) oraz Bogdanem Orzeszkowskim (korekta).
Relacja ze spotkania poprowadzonego przez dziennikarza radiowego Roberta Lesińskiego dostępna jest na profilu facebookowym biblioteki pod adresem https://www.facebook.com/WBPOlsztyn/. Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem wideo rozmowy z autorem m.in. na temat genezy książki.
Z D J Ę C I A
F I L M Y