Na mapie Olsztyna pojawią się dwie nowe nazwy ulic (fot. UM)
Tadeusz Mazowiecki oraz Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku będą patronami dwóch ulic w centrum Olsztyna. Z mapy miasta znikną natomiast nazwy ulic „Obiegowa” i „Artyleryjska”, które powyższe mają odpowiednio zastąpić. Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas dzisiejszej (26.05) sesji Rady Miasta.
Pierwsza nowość dotyczy ulicy, która jest powszechnie znana jako „Obiegowa”. Nazwa ta jest określeniem potocznym - nigdy nie została nadana traktowi będącemu przedłużeniem al. Sikorskiego do al. Piłsudskiego.
Jej budowa była częścią projektu dotyczącego pierwszej linii tramwajowej. Trasa została oddana do użytku w 2015 roku. Teraz olsztyńscy radni przyjęli uchwałę nadającą jej imię Tadeusza Mazowieckiego. To pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wybrany po wyborach 4 czerwca 1989 roku. Działał w Stowarzyszeniu PAX, był jednym z założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Współtworzył miesięcznik „Więź”. W Stoczni Gdańskiej organizował z Bronisławem Geremkiem wspomagający strajkujących zespół ekspertów. Od kwietnia 1981 roku był redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. 13 grudnia 1981 roku, w chwili wprowadzenia stanu wojennego, został internowany. W latach 1992-1995 były premier był specjalnym wysłannikiem ONZ w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie. Od roku 2010 należał do grona doradców Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w Warszawie w roku 2013
Druga nowa nazwa ulicy, jaka pojawi się na mapie Olsztyna, to ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zostanie nadana ulicy Artyleryjskiej, która powstała w 2012 roku między wiaduktem w ciągu ul. Partyzantów a rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Bitwa Warszawska 1920 roku, określana mianem „Cudu nad Wisłą” to wydarzenia, jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata, a dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym.
Nazwę ul. Artyleryjskiej będzie natomiast nosić pobliski łącznik, przy którym zlokalizowana jest m.in. Najwyższa Izba Kontroli.
Uchwała wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.