Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:56 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2021-05-25 19:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Dziedzictwo kulinarne regionów wspiera się nawzajem - członkowie sieci z Małopolski z wizytą na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Wizyta gości z Małopolski (fot. WMUM)

Przez cztery dni przedstawiciele „Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska” zapoznawali się z „Dziedzictwem Kulinarnym Warmii, Mazur i Powiśla”.

Mottem przewodnim wizyty stało się hasło: „wspierają się nawzajem”. Gościom z Małopolski to właśnie najbardziej rzuciło się w oczy, że w każdym z odwiedzanych miejsc gospodarze podkreślali swoją przynależność do sieci Dziedzictwa Kulinarnego i wzajemną współpracę w jej ramach.

Każdy z nich oferował produkty nie tylko swoje, lecz innych zaprzyjaźnionych członków sieci. Jeśli wędzona ryba, to z piwem z regionalnego browaru. Jeśli deser w restauracji, to z rzemieślniczymi lodami od sąsiada. Jeśli deska wędlin, to od lokalnego hodowcy. Jak podkreślali goście, są to wartości cenne i godne naśladowania. Co więcej, „Górale” zapowiedzieli rychło - już w czerwcu, wizytę kolejnej grupy.

W ramach realizacji operacji „Przykłady dobrych praktyk w zakresie regionalnego dziedzictwa kulinarnego dla obecnych oraz dla potencjalnych członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska w Województwie Warmińsko-Mazurskim” małopolscy wytwórcy produktów regionalnych i tradycyjnych oraz członkowie „Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska”: gospodarze winnic, producenci wędlin, wytwórcy pierożków, właściciele tłoczni, właściciele gospodarstw agroturystycznych i edukacyjnych oraz przedstawiciele regionalnych władz samorządowych odwiedzili członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle”.
R E K L A M A
Był to projekt realizowany przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w Obszary Wiejskie.

Wizyta trwała od 16 do 19 maja 2021 roku. W jej trakcie „Górale” mieli okazję nabyć wiedzę oraz porównać swoje doświadczenia z przedstawicielami sieci „Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla”. Program wizyty opracowany został przez Biuro ds. Żywności w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z organizatorem wizyty po stronie województwa małopolskiego: Instytutem Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Biurem Podróży ATTIS travel & training S.C.

Goście z Małopolski odwiedzili zatem:
» Młyn Młynomag w Grodzkim Młynie k. Reszla,
» Pasiekę PUCER będącą jednocześnie ekozagrodą edukacyjną w Pastwiskach k. Barcian,
» Browar Kormoran w Olsztynie,
» Mleczarnię Rzemieślniczą Roguska Struga k. Lidzbarka Warmińskiego,
» Tradycyjną Wędzarnię Ryb w Kabornie k. Purdy,
» Gospodarstwo Rybackie Koszelewy Państwa Ossowskich.

Ponadto, mieli okazję zasmakować w regionalnych daniach opartych o lokalne surowce w „Siedlisku na półwyspie” w Wierzbie k. Rucianego-Nidy, w restauracji Malta Cafe w Olsztynie, w restauracji w Pałacu Galiny, w restauracji na Zamku w Reszlu oraz Nidzicy. W Olsztynie degustowali lody Kroczek. Na koniec zwiedzili Pałac Mortęgi Hotel & SPA w Mortęgach k. Lubawy.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.