W miniony piątek (14.05) na placu apelowym w Olsztynie reprezentacje klas mundurowych z Warmii i Mazur rywalizowały ze sobą w konkursie historycznym „Szlakiem 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej” zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej.
Pierwszą konkurencją był quiz wiedzy o dokonaniach 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jej Dowódcy. Na prowadzenie wysunęła się grupa „Cichociemni” z I Liceum Ogólnokształcącego w Braniewie, która, zdobywając największą liczbę punktów, przeszła do kolejnego etapu - tzw. pętli.
W kolejnych ośmiu punktach trzyosobowe zespoły musiały wykazać się znajomością szlaku 3 Wileńskiej Brygady, głównymi miejscami walk wraz z opisem poszczególnych wydarzeń oraz wiedzą na temat dowódcy i jego wileńskich podkomendnych. Nie zabrakło także pytań o miejsca pamięci na terenie RP i poza granicami, a także o to, jakie wspólne symbole możemy odnaleźć na odznace 3WBAK i 4WMBOT.
Wszystkie zespoły wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem i znajomością tematyki konkursu, a z nadesłanych prac plastycznych młodszych uczestników powstała wystawa, którą obejrzeć można było w klubie garnizonowym.
Po zakończonej walce na młodych rekrutów czekała wojskowa grochówka oraz pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Na podium stanęli:
1. miejsce - Grupa „Cichociemni” - Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
2. miejsce - Grupa „Niepodległe Orzełki” - Zespół Szkół w Nidzicy
3. miejsce - Grupa „Feniks” - Liceum Ogólnokształcące CNB w Olsztynie.
Wyróżnienia:1. Grupa „Niezłomne” - ZS w Nowym Mieście Lubawskim
2. Grupa „Kobiety w mundurze” - 1 Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie
3. Grupa „Mikuliszki” - ZSEiT w Pasłęku
4. Grupa „Drezdeńczycy” - ZSZiO w Morągu
5. Grupa „Grom” - ZSEiT w Pasłęku.
Konkursy zrealizowane zostały pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministra Edukacji i Nauki, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundacji Łączka oraz Hufca ZHP Orneta.
Z D J Ę C I A