W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zakończono dzisiaj (17.05) oficjalnie kolejny etap rozbudowy tej placówki medycznej. W zorganizowanej z tej okazji prezentacji udział wzięli między innymi przedstawiciele rządu w województwie i samorządu województwa.
Głównym celem rozbudowy, oprócz podniesienia jakości udzielanych przez szpital świadczeń medycznych, była poprawa warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów.
Rozbudowa szpitala trwała trzy lata. W jej ramach dwa skrzydła szpitala zostały powiększone (bryła A-3 i A-1). W bryle budynku od strony ul. Żołnierskiej mieszczą się obecnie oddziały: intensywnej terapii i anestezjologii z trzynastoma łóżkami, zakaźny dla dzieci z osiemnastoma łóżkami, pediatryczny dla dzieci do lat trzech (również osiemnaście łóżek + pięć łóżek zarezerwowanych dla pododdziału neurogenetyki i chorób rzadkich) oraz chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego z dwudziestoma czterema łóżkami). Przy bryle tej zainstalowano także pojemnik na trzy tysiące litrów tlenu. Nowe piętro skrzydła, w którym mieszczą się poradnie szpitalne (od strony ul. Dworcowej) powstało natomiast z przeznaczeniem na laboratorium diagnostyczne, które dotąd działało w pomieszczeniach zbudowanych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad czterdzieści siedem i pół miliona złotych, z czego szpital wyłożył dwadzieścia dwa miliony. Rozbudowę wsparto środkami unijnymi (osiemnaście i pół miliona złotych), samorządu województwa (sześć i pół miliona) i z budżetu wojewody (sześćset tysięcy złotych).