Brama wjazdowa na posesję powinna być wygodna w użytkowaniu, dlatego wiele osób decyduje się na model z napędem. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób otwierania. Co sprawdza się lepiej na szeroką i krótką działkę – bramy przesuwne czy rozwierane?
Jakie wymiary powinna mieć brama wjazdowa na posesję?
Zgodnie z przepisami minimalna szerokość bramy wjazdowej w świetle powinna wynosić 2,4 metra. W przypadku aut osobowych taki wymiar nie powinien sprawiać większych problemów. Jednak samochód ciężarowy, a więc np. dostawcy mebli lub sprzętu AGD czy cysterna z gazem do zbiornika będzie mieć kłopot z wjazdem na działkę. W przypadku szerokich posesji rozsądnie jest więc dodać nieco zapasu tak, aby móc bezpiecznie zjechać z drogi publicznej na posesję.
Bramy przesuwne czy rozwierane?
Wybierając bramę na działkę, należy uwzględnić jej wymiary. Bramy rozwierane po otwarciu zajmują nieco miejsca na podjeździe, dlatego mogą utrudniać manewrowanie autem, zwłaszcza przy krótkiej posesji. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się
bramy przesuwne. Co prawda do ich montażu potrzebne jest trochę miejsca wzdłuż ogrodzenia, jednak przy szerokich działkach nie powinno to być problemem.
Bramy przesuwne mogą mieć konstrukcję samonośną lub są montowane na prowadnicach. Które rozwiązanie jest lepsze? W przypadku pierwszej z wymienionych skrzydło porusza się kilka centymetrów nad podłożem, dlatego opady śniegu, lód czy błoto nie stanowią dla niego przeszkody. Do szerokości skrzydła trzeba w tym przypadku doliczyć również przeciwwagę. Bramy przesuwne na prowadnicach wymagają nieco więcej pracy podczas montażu ze względu na fundamenty. Konieczne jest też czyszczenie prowadnic, aby skrzydło mogło się po nich swobodnie poruszać.
Z napędem czy bez?
Na szerokie i krótkie działki doskonale sprawdzą się bramy przesuwne. Dla zwiększenia wygody ich użytkowania można wyposażyć je w napęd. Automatyka powinna być dobrana do szerokości skrzydła oraz jego wagi. Warto też pamiętać, że napęd powinien mieć pewien zapas mocy. Dzięki temu brama będzie się płynnie przesuwała nawet przy dużych opadach śniegu czy przy silnych mrozach.
Napędy montowane do bram przesuwnych zwykle przypominają wyglądem niewielkie skrzynki i montuje się je z boku skrzydła. Wewnątrz znajduje się elektromechanizm wraz z centralką sterującą. Dostępne są także modele ukrywane w metalowym słupku, który chroni zawartość nie tylko przed złodziejami, ale też zabezpiecza ją przed opadami deszczu czy innymi czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo takie rozwiązanie jest bardziej dyskretne, a przez to estetyczne.
Bramy rozwierane również mogą mieć napęd. Otwierają się one dzięki siłownikom montowanym do skrzydeł i do słupków. Dodatkowo na słupkach mocowane są fotokomórki i czujniki, centralka zaś znajduje się w oddzielnej puszce.
Wybierając automatykę do bram, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia zatrzymujące skrzydło po napotkaniu na jakąkolwiek przeszkodę. Tego typu mechanizmy ograniczają ryzyko przytrzaśnięcia palców oraz uszkodzenia auta. Pamiętajmy też, że bramy rozwierane powinny otwierać się do środka posesji.
O czym jeszcze pamiętać wybierając bramę?
Brama prowadząca na posesję powinna być nie tylko funkcjonalna i dopasowana do kształtu działki, ale też estetyczna. Dla uzyskania harmonijnego efektu należy wybierać ją w taki sposób, aby pod względem wzornictwa dobrze komponowała się z ogrodzeniem. Ponieważ w pobliżu bramy często montowana jest furtka, oba te elementy powinny do siebie pasować.
O wyglądzie bramy decyduje przede wszystkim wzornictwo, ale nie bez znaczenia pozostaje również jakość wykonania oraz materiałów, z jakich powstała. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę czy skrzydło jest solidne oraz czy zostało pokryte specjalną powłoką antykorozyjną. Wysokiej jakości materiały, dbałość o detal i zabezpieczenie przed rdzą sprawią, że brama posłuży przez długi czas, nie tracąc na estetyce. Ponieważ jest to wydatek na lata, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, który będzie znacznie trwalszy od tanich odpowiedników.