(fot. mat. pras.)
Wedle szacunków czas sprzedaży mieszkania waha się między okresem trzech miesięcy a dwoma latami. Czynniki wpływające na wydłużony czas sprzedaży mogą być formalne, techniczne lub natury estetycznej. Najczęstszymi błędami jakie popełniamy przy sprzedaży jest np. zbyt wysoka cena, zły stan mieszkania, brak naszej dostępności jako właściciela czy powierzenie sprzedaży zbyt wielu agencjom. Możemy też być obciążenie kredytem lub posiadać lokatora. Jest kilka zagadnień, które warto poznać, aby efektywniej pozbyć się nieruchomości, których dowiedziecie się z tego artykułu.
Home staging czyli estetyka na pierwszym miejscu
Jeśli jako potencjalny nabywca wpisujemy w wyszukiwarkę frazę np.
mieszkanie na sprzedaż olsztyn uzyskamy bardzo wiele wyników, a od osoby sprzedającej zależy czy takie mieszkanie zainteresuje potencjalnego najemcę. W pierwszej kolejności możemy skorzystać z formy home staging, czyli usługi dzięki której nasze mieszkanie przygotowywane jest pod kątem właściwej aranżacji, aby wypadło lepiej w oczach potencjalnego kupującego. Możemy je zlecić profesjonalnej firmie lub zająć się tym sami, zwracając uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze należy dokładnie posprzątać mieszkanie we wszystkich kątach. Objąć czyszczeniem podłogi, okna czy poszczególne pomieszczenia. Przy okazji usuńmy wszelkie usterki, zwłaszcza te widoczne. Warto pozbyć się z mieszkania niepotrzebnych sprzętów, mebli czy dekoracji oraz pozostawić inne (tj. szafy) w porządku. Należy tez usunąć wszelkie niepotrzebne rzeczy osobiste i prywatne, a zamiast tego pozostawić w pomieszczeniach estetyczne obrusy, kwiaty czy wstawić miskę lub koszyk świeżych owoców. Wszystkie pomieszczenia powinny również zachęcać zapachem, więc pozbądź się tych nieprzyjemnych za pomocą np. aromatyzacji. Na koniec uporządkuj również ogród, jeśli takowy przynależy do domu oraz pozostaw balkon czysty i zaaranżowany np. kwiatami czy meblami ogrodowymi, jeśli pozwala na to jego metraż.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym
Kiedy już przygotujemy nasze mieszkanie pod kątem estetycznym, warto wiedzieć także, że nie ma drogi bez wyjścia. Takie wrażenie może sprawiać np. sytuacja, gdy sprzedajmy mieszkanie z kredytem hipotecznym. Zanim dokonamy sprzedaży takiego mieszkania powinniśmy najpierw skierować swoje kroki do banku i uzyskać informacje takie jak ile środków w postaci kredytu i odsetek pozostało nam do spłaty, jaka kwota została już spłacona oraz czy bank pobiera opłaty z tytułu sprzedaży mieszkania z kredytem. Na tej podstawie możemy określić, ile jesteśmy w stanie zarobić na samej sprzedaży, przy uwzględnieniu, że część środków będzie musiało trafić do banku. Kiedy już znajdziemy kupującego, należy jasno określić ile środków na trafić do nas, a ile do banku. Następnie musimy udać się do niego po zaświadczenie o wysokości kredytu oraz promesę. Określa ona czas na formalne przepisanie własności w księdze wieczystej. Promesa ważna jest 30 dni. W tym czasie, powinniśmy sfinalizować naszą sprzedaż. Powinniśmy teraz spisać umowę przedwstępną z kupującym, a następnie spisać u notariusza umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Ten zajmie się złożeniem w sądzie wniosku o dokonanie zmian w księdze wieczystej. W międzyczasie kupujący lub bank udzielający mu kredytu powinni dokonać wpłaty za nieruchomość na konto nasze oraz naszego banku, w którym posiadamy kredyt hipoteczny. Na końcu otrzymujemy od banku zgodę na zwolnienie hipoteki i przekazujemy ją kupującemu, a sami zobowiązani jesteśmy do zapłaty podatku od sprzedaży.
Sprzedaż mieszkania z lokatorem
Czasami dochodzi do jeszcze jednej trudnej sytuacji, gdy decydujemy się na sprzedaż mieszkania z lokatorem. Najlepiej najpierw spróbować się porozumieć z najemcą, aby zwolnił on lokal, ale w przypadkach spornych pozostaje nam jedynie albo zwrócić się do sądu o nałożenie eksmisji oraz uzyskanie odszkodowania za okres braku spłaty zobowiązań przez najemcę lub dokonanie sprzedaży mieszkania z takim lokatorem. Wynajmujący najczęściej decydują się taki krok z uwagi na poniesione straty i fakt, że sądowne rozwiązanie sprawy trwa czasem kilka lat. Decydując się na sprzedaż należy odpowiednio obniżyć cenę nieruchomości oraz zaznaczyć w ogłoszeniu jasno, iż następuje ona wraz z lokatorami. Warto przekazać również kupującemu informacje co do tego, czy najemca płaci czynsz, w jakim jest wieku i sytuacji, czy jest on krewnym właściciela, czy posiada dożywotnie prawo do mieszkania w lokalu i czy podjęliśmy jakieś czynności zmierzające do jego eksmisji. Dobrze dysponować wszelką dokumentacją na ten temat. Istotne jest to, że jeśli już sprzedamy taki lokal, nowy właściciel wchodzi w prawa i obowiązki poprzedniego i może on wypowiedzieć najem lokatorowi, wskazując nową datę w stosunku do tej określonej przez nas jako starego właściciela. Jest to dla nas problematyczne, bowiem najemca może żądać od nas odszkodowania lub zwrotu już wniesionych z góry opłat czynszowych, za które pobraliśmy należność w czasie, gdy własność przeszła na nowego nabywcę. Zanim zatem dokonamy sprzedaży należy poinformować o tym najemcę i uprzednio rozwiązać kwestie sporne, o ile jest to możliwe.