Planowany na sobotę (5.07) pierwszy Kiermas Warmiński w Bałdach gm. Purda w zamyśle organizatorów jest projektem ambitnym. Ma przełamać schemat festynów letnich, których na Warmii w sezonie nie brakuje, za to którym często brakuje głębszego, warmińskiego przesłania.
Wzmaga się ostatnio dyskusja o regionalizmie, o tożsamości Warmiaków i Mazurów, o odmiennościach wynikających z tradycji. Gmina Purda z pomocą powiatu olsztyńskiego i wielu kluczowych instytucji regionu włącza się w tę dyskusję projektem odtworzenia tradycji kiermasów warmińskich, które w każdy pierwszy weekend lipca będą odbywały się na Trakcie Biskupim w Bałdach.
Poryw warmińskiej duszy-
Jeśli Kiermas ma być to kolejną cepelią, to nie widzę sensu wskrzeszania takiej tradycji, ale jeśli ma kreować nowe myślenie o tym symbolicznym miejscu (Trakt Biskupi - red.)
i być dla dzisiejszych mieszkańców Warmii impulsem do refleksji o warmińskości, to jestem całym sercem za - ocenia inicjatywę prof. Robert Traba, który ze stowarzyszeniem Borussia od lat rozkłada na czynniki pierwsze temat tożsamości regionalnej na Warmii i Mazurach.
-
Poryw warmińskiej duszy i moda na regionalizm w tym szalonym świecie, czyli możliwość wewnętrznej identyfikacji z regionem - tak Edward Cyfus, główny organizator Kiermasu, odpowiada na pytanie skąd pomysł na święto tradycji, które właściwie są na wyginięciu.
Wypełnić tożsamościową próżnięW swym warmińskim idealizmie Edward Cyfus nie jest odosobniony, stąd wielu sprzymierzeńców. Władze samorządowe wszystkich szczebli, środowisko uniwersyteckie, instytucje kultury, lasy państwowe, stowarzyszenie „Dom Warmiński” - wszyscy wierzą, że odkrywanie na nowo tradycji warmińskich ma głęboki sens. I pomagają.
-
Chodzi o to, aby Kiermas był fascynującym, a zarazem namacalnym abecadłem warmińskości dla dzisiejszych mieszkańców pochodzących z wielu stron świata, a dopiero potem ciekawostką turystyczną dla przysłowiowego warszawiaka na urlopie - tłumaczy Jerzy Laskowski, wójt Purdy.
-
Oczywiście, trudno jest dziś wypełnić próżnię tożsamościową, jaka panuje na Warmii, ale my nie mamy wątpliwości, że trzeba podejmować takie próby - uzasadnia zaangażowanie powiatu w organizację Kiermasu Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Zdaniem prof. Traby Kiermas będzie swego rodzaju testem na potrzebę odbudowy tożsamości warmińskiej: -
Jeśli święto Warmii, organizowane przez tak wiele instytucji nie jako projekt komercyjny, ale mający w sobie wartość budowania świadomości zyska poklask mieszkańców, będzie to dla mnie niezwykle budujące doświadczenie.Wszystko o Kiermasie na
www.wrotawarmii.pl ******
Program Kiermasu:godz. 10.00
- msza święta w kościele w Butrynach ( sopran Ewa Alchimowicz - Wójcik i akompaniament Lucyna Żołnierek - pieśni F. Nowowiejskiego)
godz. 11.30 -historyczna inscenizacja wjazdu biskupa Hozjusza, przejazd orszaku biskupiego z Butryn do Bałd
godz. 12.00 - odsłonięcie głazów pamiątkowych poświęconych biskupom warmińskim na Trakcie Biskupim
- wręczenie statuetki Copernicusa „Przyjacielowi Warmii” (Dom Warmiński)
godz. 12.30 - „odcapowanie” beczki miodu pitnego przez Hozjusza, oficjalne otwarcie Kiermasu
Atrakcje scenicznegodz. 12.30 - Zespół Śpiewaczy „Reszelanie”
godz. 13.30 - Krzysztof Hołowczyc i Kapela Jakubowa w akcji „Bezpieczna Droga”
godz. 14.30 - „Ombre di Luci” włoskie przeboje z Powiatu Osnabrück, występ z Braćmi M. Jurand
godz. 16.00 - Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”
godz. 17.00 - Recital Krzysztofa Daukszewicza
godz. 18.00 - Czerwony Tulipan
godz. 19.30 - Zbigi Band SHOW
ok. 22.00 - pokaz sztucznych ogni
Między występami moc starodawnych atrakcji zapewni grupa rycerska Jurand, będzie mnóstwo niespodzianek, gwiazd i przysmaków warmińskich, nie zabraknie też Warninskiej Godki Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha
Z D J Ę C I A