Kadr z sesji (fot. archiw. WMUM)
770 lat temu roku pierwszy biskup warmiński Anzelm zawierając porozumienie z Zakonem Krzyżackim, wyznaczył granice między posiadłościami biskupimi i zakonem. Podczas dzisiejszej (28.04) sesji radni sejmiku ustanowili rok 2021 Rokiem 770-lecia Utworzenia Dominium Warmińskiego.
Na mocy wspomnianego dokumentu ustalono granice dominium świeckiego władztwa biskupa i kapituły. W dużym uproszczeniu granice Warmii wyznaczały: Zalew Wiślany, Braniewo, Frombork, Orneta dalej Reszel, Biskupiec, na południu Butryny, Gietrzwałd. W sercu dominium znalazły się takie miasta, jak: Braniewo, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Olsztyn. Granice Warmii ostatecznie ukształtowały się w 1375 roku i przetrwały do pierwszego rozbioru w 1772 roku.
- Utworzenie Dominium Warmińskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
- Powstał organizm państwowy o dużej samodzielności, tak politycznej, jak i gospodarczej. Uchwała sejmiku to potwierdzenie, że Warmia jest przywiązana do tradycji i własnej tożsamości - dodał marszałek.
Dominium warmińskie przez 223 lata było w granicach państwa Zakonu, przez 306 lat władała nim Rzeczpospolita, od 1772 roku do 1945 pozostawało w państwie pruskim i niemieckim. W 1945 roku wróciło znów do Rzeczypospolitej. W czasach Rzeczypospolitej powstały instytucje kultury, budowle, dzieła literackie do dziś aktualne, a poświadczające wielkość Warmii.