Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:30 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2021-04-27 21:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Co to jest scrub i czym się różni od peelingu?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Scrub i peeling to podobne do siebie metody pielęgnacji skóry. Choć ich cel jest wspólny, działają w nieco inny sposób. Scrub, dostępny w kilku rodzajach, zawiera granulki, które głęboko oczyszczają skórę. Nie można jednak korzystać z niego zbyt często.

Co to jest scrub?

Scrub (https://estetico.pl/scrub), znany także jako technika mechanicznego złuszczania naskórka polega na usuwaniu martwych komórek skóry przy wykorzystaniu działania mikrogranulek. Ta metoda pielęgnacyjna jest szczególnie polecana w przypadku cery tłustej. Zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu nie częściej niż 1-2 w tygodniu. W innym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia skóry.

Scrub często wytwarza się poprzez połączenie małych granulek (np. sól lub cukier) z bazą olejową. Produkty do mechanicznego złuszczania naskórka o wysokiej jakości zawierają bardzo drobne cząsteczki, aby móc usuwać martwe komórki skóry bez nadmiernego działania ściernego, które może uszkodzić ciało.

Scrub a peeling - podstawowe różnice

Cel zabiegów pielęgnacyjnych, jakimi są scrub oraz peeling jest ten sam - eliminacja martwych komórek i przyspieszenie regeneracji skóry, aby nadać ciału i twarzy zdrowy wygląd i blask. Przywracają miękkość, odnawiają cerę i zmniejszają widoczność porów, choć działają w odmienny sposób.
R E K L A M A
Peeling w odróżnieniu od scrubu może zawierać substancje takie jak np. alfa i beta-hydroksykwasy - mowa tu m.in. o kwasie mlekowym lub salicylowym. Taka pielęgnacja ma łagodne działanie na komórki skóry. Scrub także spełnia swoje zadanie, choć oddziałuje na naskórek w bardziej intensywny sposób. Z tego względu peeling sprawdzi się lepiej w przypadku bardzo suchej lub delikatnej skóry, a scrub do cery tłustej lub takiej, która wymaga głębszego oczyszczenia i usunięcia dużej ilości martwego naskórka.

Rodzaje scrubu do pielęgnacji skóry

Można wyróżnić trzy rodzaje scrubu:

• cukrowy - granulki scrubu z cukrem są mniej ścierne niż sól i bardziej okrągłe, dlatego mają delikatniejsze działanie złuszczające. Kwas glikolowy niszczy martwy naskórek i jednocześnie wygładza powierzchnię skóry. Ponadto przyspiesza proces nawilżenia. Scrub cukrowy to dobry wybór dla osób ze skórą suchą;

• solny - posiada bardziej szorstkie granulki, dlatego sprawdzi się w obszarach, które wymagają agresywniejszego działania np. łokcie czy stopy. Ponadto sól pomaga usunąć toksyny i polepsza krążenie;

• solno-cukrowy - łączy właściwości scrubu solnego i cukrowego, przy stosunkowo delikatnym działaniu na skórę.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów do mechanicznego złuszczania naskórka, dlatego dopasowanie danego rodzaju do potrzeb i typu skóry nie powinno stanowić większego problemu.

Jakie zalety ma scrub?

Komórki skóry ulegają ciągłej regeneracji. Z czasem proces ten znacznie zwalnia, co przyczynia się do nagromadzenia martwego naskórka na powierzchni skóry. Przy dodatkowym działaniu czynników zewnętrznych cera i ciało stają się szorstkie i matowe.

Scrub usuwa martwe komórki skóry i przyczynia się do procesów jej regeneracji. Nie tylko wygładza i nadaje blask ale także głęboko oczyszcza. Z tego względu to także dobry sposób na usuwanie toksyn, ponieważ zdrowa skóra wspomaga uwalnianie zanieczyszczeń, co zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie.

Oto najważniejsze zalety scrubu:

• wspomaganie regeneracji skóry,
• likwidowanie martwych komórek naskórka,
• wygładzanie i zmiękczanie skóry,
• oczyszczanie organizmu z toksyn,
• usuwanie wrastających włosków i nierówności po goleniu.

Należy jednocześnie pamiętać, że bardziej intensywne działanie scrubu wymaga po zabiegu złuszczania naskórka intensywniejszej pielęgnacji niż w przypadku tradycyjnego peelingu. Jeśli był on stosowany np. na skórze twarzy, nie powinno się przez pewien czas dopuszczać do bezpośredniej ekspozycji tego obszaru na promieniowanie słoneczne. Bez względu na miejsce stosowania należy po złuszczaniu zastosować łagodzący olejek lub balsam do ciała.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.