(fot. TPD)
Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci realizuje program „Marzenie”, którego celem jest podniesienie umiejętności psychospołecznych, posługiwania się procesem komunikacji bez przemocy, radzenia sobie w codziennych relacjach z dziećmi oraz zwiększenie dostępności do usług społecznych dla 30 rodzin z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna oraz ich otoczenia (w okresie od 1 września 2020r. do 31 marca 2022r.).
-
Zdajemy sobie sprawę, że praca nad swoimi nawykami wymaga systematycznych działań z psychologiem, coachem i pedagogiem - mówią przedstawiciele towarzystwa. -
Niestety zajęcia tego typu są bardzo drogie i tylko nieliczne osoby mogą w nich uczestniczyć. Dlatego projektem „Marzenie” wychodzimy naprzeciw potrzebom rodzin, które chcą się rozwijać i praktykować świadome rodzicielstwo, ale nie mają na to funduszy. Zamieniamy ich „marzenia” w realne cele z terminem realizacji.Aktualnie trwa rekrutacja do drugiej edycji projektu „Marzenie”, która rozpocznie się 1 czerwca tego toku. W ciągu 8 miesięcy TPD przekaże rodzinom dobre praktyki i wzorce, które są motorem do zmian. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę, poznają nowoczesne metody i narzędzia z zakresu rodzicielstwa czy komunikacji, zwiększając w ten sposób swoją samoświadomość. Towarzystwo oferuje im bezpłatne warsztaty oraz konsultacje specjalistyczne, m.in.:
» Zajęcia rozwojowe, integrację sensoryczną dla dzieci w duchu NVC (nonviolent communication, porozumienie bez przemocy) ;
» Warsztaty dla: par, rodziców i dla całej rodziny w nurcie komunikacji bez przemocy;
» Konsultacje psychologiczne oraz trening psychospołeczny;
» Konsultacje prawne;
» Warsztaty „Szkoły dla Rodziców”;
» Coaching indywidualny dla rodziców i par;
» Konsultacje i doradztwo rodzinne;
» Konsultacje i warsztaty z dietetykiem;
» Wokalnego Festiwalu Rodziny;
» Wyjazd rodzinny;
» Warsztaty logopedyczne;
» Zajęcia muzyczne dla dzieci;
» Wyjścia rodzinne do kina/ teatru.
-
Podczas trwania warsztatów zapewniane są przerwy kawowe oraz catering, który sprzyja integracji grupy - rodzice mogą otwarcie porozmawiać, nie tylko na tematy związane z projektem. To czas na odprężenie i relaks, którego tak bardzo nam wszystkim brakuje w dobie pandemii - informuje TPD. -
Nasi rodzice również na co dzień borykają się z wyzwaniami nowej rzeczywistości. Często czują lęk i stres z tego powodu. Dzięki umożliwieniu im kontaktu z innymi osobami chcemy uniknąć kryzysowych zjawisk. Wiemy, że w tym trudnym okresie potrzebują nas jeszcze bardziej niż wcześniej. Poprzez uczestnictwo w małych grupach na zajęciach czy konsultacjach indywidualnych ze specjalistami, mogą poczuć zrozumienie i bezpieczeństwo, opowiadając o swoich odczuciach, lękach, czy niepewnościach.Zwieńczeniem i podsumowaniem pracy rodzin jest wspólna organizacja przedsięwzięcia lokalnego, jakim jest Festiwal Rodziny. Organizator wychodzi bowiem z założenia, że tylko praktyczna, namacalna forma zapewnia stałe zmiany nawyków.
- Robienie czegoś pożytecznego dla siebie, swojej rodziny, przyjaciół i otoczenia pozostawia dużo dobrych wrażeń w podświadomości uczestników oraz przypieczętowuje nowo zdobytą wiedzę - twierdzą animatorzy kultury TPD.
Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
F I L M Y