Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:59 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
waclawbr | 2021-04-08 13:28 | Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyńscy pulmonolodzy ruszają z nowym projektem edukacyjno-profilaktycznym

PRZYPOMINAMY: Palisz? Paliłeś? Koniecznie się przebadaj!

Olsztyn24
Do udziału w projekcie zachęca Irena Petryna - dyrektor SPZGiChP w Olsztynie | Więcej zdjęć »

W tym miesiącu 150, a w następnych nawet ponad 500 mieszkańców Warmii i Mazur może skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych mających na celu poprawę wykrywalności raka płuc na wczesnym etapie jego rozwoju. Olsztyński Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc właśnie rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń chętnych do udziału w projekcie „Zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia na temat nowotworów płuc poprzez działania edukacyjne i świadczenia medyczne w makroregionie północnym”.

- Naszą tradycją jest prowadzenie akcji profilaktycznych, mających zmniejszyć zachorowalność na choroby płuc, w tym na nowotwory płuca - mówi Irena Petryna, dyrektor szpitala pulmonologicznego w Olsztynie. - Tym razem podpisaliśmy umowę o współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, na mocy której będziemy realizować projekt wykorzystania niskodawkowej tomografii komputerowej w zwalczaniu nowotworów płuca.

- Jest to program szalenie ważny dla naszego regionu - dodaje Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. - Niestety, nie jesteśmy „zielonymi płucami” Polski, jakby się wydawało, a wręcz jako Warmia i Mazury przodujemy w kraju w liczbie nowych zachorowań i śmiertelności z powodu raka płuca, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

W projekcie wykorzystany zostanie jeden z najnowszych nabytków olsztyńskiego szpitala pulmonologicznego - tomograf Revolution Evo wyprodukowany w 2019 roku. W pierwszym etapie projektu w badaniach będzie mogło wziąć udział 150 mieszkańców regionu. Do udziału w projekcie zapraszane są osoby w dwóch grupach wiekowych:
R E K L A M A
» 55-74 lata, które palą lub paliły co najmniej 20 papierosów dziennie przez okres minimum 20 lat, przy czym okres abstynencji tytoniowej nie może być dłuższy niż lat 15; dodatkowo zgłaszający się do udziału w projekcie z tej grupy wiekowej nie mogą mieć objawów sugerujących raka płuca, a wcześniej nie chorowali na ten nowotwór,

» 50-74 lata, które palą lub paliły co najmniej 20 papierosów dziennie przez okres minimum 20 lat, przy czym okres abstynencji tytoniowej nie może być dłuższy niż lat 15, przy czym u zgłaszających się do udziału w projekcie występuje jeden z czynników ryzyka: kontakt zawodowy z krzemionką, berylem, niklem, chromem, kadmem, azbestem, związkami arsenu, spalinami silników diesla, dymem ze spalania węgla kamiennego, sadzą czy radonem; w tej grupie wiekowej na badania mogą zgłaszać się osoby z historią zachorowania na raka płuca lub raka zależnego od palenia tytoniu.

Projekt rozpisany został na trzy lata, do marca 2023 roku.

- W tej chwili mamy umowę na przebadanie 150 pacjentów, ale liczymy, że ta liczba będzie większa i docelowo przekroczy 500 - mówi dyrektor Petryna.

Osoby spełniające opisane wyżej warunki mogą zgłaszać się do udziału w projekcie telefonicznie pod numerem telefonu 89 532 29 97 w godzinach 8.00-14.30. Tam upoważniony pracownik szpitala pulmonologicznego przyjmie zgłoszenie i ustali termin rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli pacjent pozytywnie przejdzie rozmowę kwalifikacyjną zostanie skierowany na badanie tomografem komputerowym. Wynik badania oceni specjalnie przeszkolony w Gdańsku radiolog. Ostatnim etapem udziału w projekcie będzie spotkanie z lekarzem pulmonologiem, który określi czy w płucach są jakiekolwiek zmiany, czy też nie i przedstawi pacjentowi dalszy tok postępowania.

Co ważne - udział w projekcie jest bezpłatny!

- Mamy nadzieję, że w ten sposób wykryjemy wiele nowotworów płuc - mówi Irena Petryna. - Nowotwór ten jest bardzo zdradliwy: nie boli, rozwija się 10-15 lat, często wykrywany jest w takiej fazie, że leczenie jest już bardzo długie i bardzo trudne. Zachęcam więc wszystkie osoby, które czują taką potrzebę i które kwalifikują się do tego programu, aby do nas zadzwoniły. Profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia i nie jest bolesna - podsumowuje pani dyrektor.

Więcej o projekcie w dołączonych do niniejszego tekstu nagraniach wideo. Zachęcamy do obejrzenia filmów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wypowiedź Jacka Owczarczyka - z-cy dyrektora SPZGiChP w Olsztynie ds. medycznych
08-04-2021
image galeria
Wypowiedź Ireny Petryny - dyrektor SPZGiChP w Olsztynie
08-04-2021
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.