Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:46 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-07-01 21:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Certyfikaty dla producentów żywności

Olsztyn24
| Więcej zdjęć »

Już 68 firm z Warmii, Mazur i Powiśla posiada certyfikat sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Dzisiaj (1.07) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie do sieci przyjętych zostało 7 nowych przedsiębiorstw. Trzy inne firmy, jako pierwsze w województwie i jedne z pierwszych w kraju, otrzymały certyfikaty znaku towarowego „Jakość Tradycja Warmia i Mazury”. Certyfikaty wręczał osobiście dr Grzegorz Russak, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, niestrudzony propagator polskiej regionalnej żywności.

- Polska żywność bije na głowę tę z krajów zachodnioeuropejskich - mówił Grzegorz Russak podczas uroczystości. - Nie potrafimy jej jednak wypromować. Do tego potrzebny jest „papier”. I wręczone dzisiaj certyfikaty to właśnie taki „papier”, który pozwoli żywności wyprodukowanej na Warmii, Mazurach i Powiślu przebić się na rynki europejskie.

Szczególnie cenne tytuły otrzymały dziś Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Suszu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku oraz Elbląska Spółdzielnia Mleczarska - Zakład Produkcyjny w Młynarach. To przyznane przez Kapitułę tytuły „Jakość Tradycja” krajowego systemu jakości żywności. Wyróżnione firmy będą mogły posługiwać się tym tytułem przez trzy lata.

Tytuły „Jakość Tradycja” otrzymały:
R E K L A M A
- Elbląska Spółdzielnia Mleczarska - Zakład Produkcyjny w Młynarach na produkty:
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Ser naturalny Salami Królewieckie z Warmii Mazur i Powiśla”

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku na produkty
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Suszu
* „Ser twarogowy naturalny z Warmii Mazur i Powiśla”
* „Masło naturalne z Warmii Mazur i Powiśla”

Przedsiębiorstwa, które otrzymały certyfikat sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle to:

- Piekarnia „Jaskółka”, Jaskulska Bogusława, Krokowo k. Jezioran
- PPHU „Piekarnia Staropolska” Mirosław Łęczycki, Olsztyn
- Piekarnia „Delicja”, Danuta Olszewska, Pieniężno
- Piekarnia „Bogdanka”, Izabela i Jarosław Bogdanowicz, Elbląg
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Józef Malinowski, Rybno
- Wytwórnia wędlin, Wiesław Dreszler, Nowe Miasto Lubawskie
- Gospodarstwo Agroturystyczne i Ekofarma Vitalis, Tadeusz Kawa, Zastawno.

******

System jakościowy „Jakość Tradycja” jest to krajowy certyfikowany system jakości, stworzony przez Polska Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy ze Związkiem Województw RP, służący wyróżnianiu produktów żywnościowych wysokiej jakości z uwzględnieniem produktów tradycyjnych, chroniący dziedzictwo kulinarne w grupie żywności naturalnej wysokiej jakości przez wspólny znak towarowo-gwarancyjny w oparciu o prawo własności przemysłowej.

Decyzją z dnia 12 czerwca 2007r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznał system „Jakość Tradycja” za krajowy system jakości żywności. Znak Jakość Tradycja jest znakiem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym pod numerem Z-307821 i chroniony zgodnie z prawem własności przemysłowej jako znak wspólny gwarancyjny. Właścicielem Znaku jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

System stawia na:- jakość produktu: do systemu są przyjmowane wyłącznie produkty wysokiej jakości wynikające z ich tradycyjnego charakteru, posiadające szczególną jakość, reputację lub inne cechy odróżniające je od innych należących do tej samej kategorii.

- kontrolę jakości: producenci są zobowiązani do posiadania certyfikatu zgodności, potwierdzającego wytwarzanie produktu zgodnie ze specyfikacją.

- otwartość systemu: do systemu mogą przystąpić wszyscy rolnicy, producenci rolni, przetwórcy w kraju i za granicą. Jedynym kryterium przyjęcia do systemu produktu jest jego jakość. Nie można odmówić, bez ważnych powodów, prawa używania znaku przedsiębiorcom, którzy spełniają kryteria określone w regulaminie. Uczestnictwo w systemie potwierdzania jakości żywności jest całkowicie dobrowolne.

- przejrzystość i identyfikowalność produktu: tryb i zasady korzystania ze znaku określa regulamin. Producenci używający znaku są zobowiązani do określenia częstotliwości i zakresu kontroli oraz prowadzenia dokumentacji mającej na celu zapewnienie pełnej identyfikowalności produktu (traceability).


Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.