(fot. mat. pras.)
Osoba, która planuje pożyczyć pieniądze nigdy nie miała tak wielu możliwości i takiej wygody jak ma to miejsce obecnie. Rozwój technologii sprawił, iż zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie pożyczki online dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Niemal, gdyż każdy klient musi spełnić minimum wymagań, aby móc cieszyć się zastrzykiem gotówki na swoim koncie. W poniższym tekście zebraliśmy najczęściej występujące wymagania, których znajomość może przydać się podczas wnioskowania o pożyczkę.
Pożyczka online z banku czy w firmie pożyczkowej?
Tak naprawdę jako źródło pożyczki można wskazać te dwie opcje. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Obie skierowane są do każdego klienta, ale nie każdy otrzyma zawsze pieniądze. Plusem kredytów bankowych jest przykładowo ich niższy koszt, ale w zamian za to musimy wykazać się dokumentami potwierdzającymi nasze zarobki oraz nieskazitelną opinią w bazach dłużników. Parabanki zarabiają na nas lepiej, ale wymagają mniej formalności. Kolejną różnicą jest również to, iż
firmy pożyczkowe udzielają pożyczek online na kwoty rzędu nawet 500-2000 zł, a banki raczej nie celują w tak niskie kwoty. Siłą rzeczy, potrzebując zatem małego wsparcia finansowego szybciej zwrócimy się po taką kwotę właśnie do firmy pożyczkowej. Wybór instytucji pożyczającej to jednak dopiero połowa procesu. Drugim jest spełnienie określonych wymogów.
Lista warunków do otrzymania pożyczki online jest w większości przypadków bardzo podobna
Główną różnicą tak naprawdę jest to, że banki mają zazwyczaj więcej wymagań wobec swoich klientów niż pozabankowa konkurencja. Wynika to po części z przepisów i ustaw, na podstawie których funkcjonują oba podmioty. I tak banki działają na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe
(1). Firmy pożyczkowe tymczasem działają w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim
(2).
Przyjrzyjmy się zatem najczęściej wymienianym warunkom
1.
Wiek pożyczkobiorcy. Większość instytucji wymaga 18 lat, ale są również przypadki, gdzie o pożyczkę może wnioskować osoba, która ukończyła 21 lat. Istnieje również górna granica wieku pożyczkobiorcy. Zazwyczaj wynosi ona 75-80 lat, choć w tym wypadku zarówno banki jak i jak instytucje pozabankowe podchodzą do tematu indywidualnie. Zaawansowany wiek klienta jak wiadomo wpływa na ryzyko związane z jego śmiercią, a tym samym problem ze spłatą kredytu. Jednym ze sposobów na obejście tego wymogu może być zawarcie dodatkowego ubezpieczenia od śmierci, które wprawdzie zwiększa koszt pożyczki, ale zwiększa szanse jej uzyskania.
2.
Posiadane obywatelstwo. Osoba, która wnioskuje o pożyczkę musi być obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej i posiadać polski adres zamieszkania. Osoby innych narodowości np. Ukraińcy mogą ubiegać się o pożyczkę na podstawie karty stałego pobytu oraz ważnej wizy. Należy jednak mieć świadomość, iż jeśli chodzi o osoby spoza Polski, każda z instytucji pożyczkowych może podejść do tematu bardzo indywidualnie.
3.
Zdolność do czynności prawnych. Mało popularny temat, ale wart odnotowania. Zdolność do czynności prawnych określa czy dana osoba może podejmować wiążące decyzje np. zaciągnięcie kredytu. W praktyce zdolność może być pełna, częściowo ograniczona oraz możemy być niej całkowicie pozbawieni.
4.
Polski adres zamieszkania jest częściej wymagany przez banki niż firmy pożyczkowe.
5.
Aktywny numer telefonu to jeden z podstawowych wymogów stawianym klientów. Jest on potrzebny nie tylko do kontaktu, ale przede wszystkim do procesu weryfikacji tożsamości. SMS służy również coraz częściej do podpisania umowy o pożyczkę przez internet.
6.
Konto bankowe. Jeden z najczęściej spotykanych wymogów. Konto służy zarówno do weryfikacji tożsamości m.in. za sprawą przelewów, jak również do wypłaty otrzymanej pożyczki. W dobie pożyczek online jest więc niemal niezbędne. Jeśli z jakichś przyczyn klient nie chce otrzymać środków z pożyczki na konto, może skorzystać z czeku GIRO, który można zrealizować w placówce Poczty Polskiej.
7.
Dobra historia w bazach dłużników typu Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
Ten punkt jest szczególnie istotny dla osób, które ubiegają się o pożyczkę z banku. Jedną z pierwszych czynności jakie podejmuje bank podczas rozpatrzenia wniosku o kredyt jest sprawdzenie jego historii kredytowej. Wysokie zadłużenie, opóźnienia w spłatach, lub co gorsza - niespłacone kredyty zamykają praktycznie drzwi do pożyczki online z banku. O wiele łagodniej do tych kwestii podchodzą firmy pożyczkowe. Wprawdzie nie prowadzą one już tak łagodnej polityki, jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal funkcjonują firmy, które udzielają pożyczek bez sprawdzania historii kredytowej.
Nie oznacza to jednak, że każdy otrzyma pieniądze 15 minut po wypełnieniu wniosku. Firmy pożyczkowe również szacują potencjalne ryzyko. Ceną za otrzymanie pożyczki na podstawie danych z dowodu i oświadczenia o dochodach jest jej wyższy koszt, ale czasem jest to jedyny sposób, aby ją utrzymać. Jak radzi ekspert VIVUS korzystanie z takich ofert powinno być absolutną ostatecznością. I nie chodzi o to, aby rezygnować z pożyczek całkowicie. Bardziej o to, aby zastanowić się, czy, aby fakt, że nie możemy już zaciągnąć bardziej atrakcyjnej pożyczki nie jest sygnałem, iż nasza sytuacja finansowa jest już bardzo zła. Pożyczanie pieniędzy bez weryfikacji zdolności kredytowej może brzmieć bardzo kusząco. Problem w tym, że wcześniej czy później tracimy rachubę w temacie zadłużenia. Zaczynamy spłacać jedną pożyczkę drugą i wpadamy w pętlę zadłużenia. Zasada brania pożyczek nie tylko bankowych, ale i parabankowych jest jedna. Nie zadłużamy się ponad stan. Nie reperujemy domowego budżetu chwilówką online o i ile nie wymusza tego na nas sytuacja losowa. Nie dajmy się zwieść wygodzie w ich pożyczaniu, gdyż bardzo łatwo popaść z tego tytułu w finansowe tarapaty.
(1) https://www.gov.pl/web/finanse/podstawa-prawna-funkcjonowania-bankow-w-polsce
(2) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
Artykuł powstał przy współpracy firmy Vivus Finance Sp. z o.o. właściciela marki pożyczek online VIVUS.