(fot. mat. pras.)
Podwyższona temperatura, zły nastrój i nagły brak apetytu mogą wskazywać na to, że u dziecka pojawiły się afty. Mimo że nie są one groźne, to ich pojawienie się oznacza niezwykle duży dyskomfort dla malucha. Zmiany te zwykle ustępują same, jednak rodzice powinni podjąć odpowiednie działania, aby uśmierzyć ból, który dokucza dziecku. Należy wtedy postawić na skuteczne, bezpieczne i łatwo dostępne środki na afty u dziecka.
Afty to owrzodzenia, które występują na dziąsłach, na języku, a nawet na podniebieniu, tylnej ścianie gardła i wewnętrznych ścianach policzków. Są bolesne, utrudniają przełykanie śliny, pokarmów, a niekiedy również mówienie. Aby szybko się ich pozbyć i ograniczyć dyskomfort, należy sięgać po specjalne preparaty oraz zatroszczyć się o dietę malucha. Tylko w ten sposób można ulżyć mu w bólu.
Co zrobić, jeżeli u dziecka pojawiły się afty?
Afty u dziecka są często powodem braku apetytu. W tej sytuacji należy zadbać, aby piło ono jak najwięcej płynów. Trzeba także zaproponować mu specjalne menu.
Afta może utrudniać przełykanie, gryzienie i przeżuwanie. W związku z tym podawane pokarmy powinny mieć konsystencję musów, papek oraz kremów. Tym, czego należy unikać, jeśli w buzi malucha pojawiły się bolesne owrzodzenia, są gorące, a nawet ciepłe potrawy - jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową. Trzeba też zrezygnować z pikantnych dań, słonych przekąsek i słodyczy. Nie wskazane są również cytrusy ze względu na to, że mogą podrażnić jamę ustną.
Kolejnym krokiem jest wybranie skutecznego i
bezpiecznego preparatu na afty u dzieci. Domowe sposoby takie jak płukanie ust roztworem soli czy sody oczyszczonej i wody niestety nie sprawdzają się w przypadku najmłodszych. Maluchy mogą odmawiać stosowania takich domowych specyfików ze względu na ich nieatrakcyjny smak, a ponadto większość z nich nie umie efektywnie płukać jamy ustnej.
Jakie preparaty podawać na afty u dziecka?
Aby być pewnym, że preparat na afty jest bezpieczny dla dziecka, trzeba wybrać preparat stworzony z myślą o najmłodszych - o takim przeznaczeniu danego specyfiku zawsze informuje ulotka. Na rynku są dostępne środki, które mogą być używane już przez roczne maluchy.
Preparaty na
afty u dziecka mogą mieć na wygodną formę sprayu. Dzięki temu ich aplikacja będzie wyjątkowo łatwa i komfortowa - zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Natomiast receptura tych specjalistycznych preparatów bazuje na wyciągach z ziół, roślin i innych bezpiecznych składnikach takich jak na przykład:
• wyciąg z eukaliptusa, który koi ból i chłodzi podrażnienia
• gliceryna - nawilża błony śluzowe jamy ustnej
• pantenol, witaminy B12 i B6 - przyspieszają gojenie się ran
• oktenidyna, która działa przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Szybka reakcja ze strony rodziców i podanie dobrego preparatu to sposób na to, aby dziecko przestało odczuwać ból. Jednak w przypadku, jeżeli afty uporczywie powracają i jest ich wyjątkowo dużo, konieczna jest wizyta u stomatologa. Specjalista zbada przyczynę takiego stanu rzeczy, dzięki czemu będzie mógł wdrożyć skuteczne leczenie.