Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:07 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2021-03-22 12:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Jakie wady i zalety ma okap kominowy?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Okap kominowy jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym do naszych kuchni. Cenimy je za wysoką wydajność i nowoczesny wygląd, który świetnie wpisuje się w wystrój każdego pomieszczenia do przyrządzania posiłków. Jakie wady i zalety ma okap kominowy? Jak wybrać idealny model do naszej kuchni?

Okap kominowy - najchętniej wybierany do naszych kuchni

Wydajny, klasyczny i pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Jest niezbędnym sprzętem w kuchni, a w szczególności w tej, gdzie dużo się gotuje. Świetnie oczyszcza powietrze, odprowadza tłuste opary i drobnoustroje. Zamontowany na ścianie dobrze wpisuje się w układ szafek - taki właśnie jest okap kominowy. Zanim go jednak kupimy, powinniśmy sprawdzić, jaki model najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Co się dzieje z zanieczyszczonym powietrzem, które wpadnie do okapu? Wyjścia są dwa - albo wyleci z niego oczyszczone, albo zostanie usunięte przewodem kominowym. Choć obie metody pozwalają przefiltrować zanieczyszczenia, to skuteczniejsza jest rzecz jasna ta druga. Wyciąg, który jest podłączony do kanału wentylacyjnego usuwa przykre zapachy i gwarantuje świeże powietrze w pomieszczeniu. Warto jednak zadbać o to, aby w kuchni znajdowała się także druga kratka wentylacyjna, która będzie zapewniać stałą rotację powietrza. Należy jednak pamiętać o tym, że podłączenie okapu w bloku do kratki nie jest dozwolone, ponieważ do tego samego szybu wentylacyjnego podłączone są wszystkie mieszkania w jednym pionie.

Nie zaleca się także stosowania takich urządzeń w domach z wentylacją mechaniczną, z odzyskiem ciepła oraz bez. W tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup pochłaniacza powietrza. Taki sprzęt pracuje w trybie zamkniętym, co oznacza, że oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. Najpierw przechodzi przez specjalne filtry tłuszczowe, a następnie filtr węglowy usuwa mniejsze zanieczyszczenia i zapachy. Pochłaniacze powietrza są mniej wydajne i głośniejsze, a także wymagają regularnej wymiany filtrów.
R E K L A M A

Jak wygląda i jak działa okap kominowy?

Okapy kominowe bywają nazywane także przyściennymi, co nie jest bez znaczenia. Otóż wiąże się ona ze sposobem montażu urządzenia, który polega na zamocowaniu go do ściany tuż nad kuchenka gazową. Istotne jest także to, że wymaga on bezpośredniego dostępu do kanału wentylacyjnego, dlatego też wyposażony jest w długi i pionowo ułożony komin, który jednocześnie zakrywa nieestetyczną rurę. Okap kominowy może działać zarówno w obiegu otwartym, jak i zamkniętym. W przypadku tego pierwszego rozwiązania jest on wyposażony w specjalny filtr tłuszczowy i węglowy. Urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze i odprowadza je na zewnątrz, co sprawia, że korzystanie z kuchni staje się bardziej komfortowe. Najlepsze okapy kominowe można kupić między innymi w uznanych sklepach internetowych.

Okap kominowy idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych wnętrz, dlatego też bardzo często można je zobaczyć w wydaniu ze stali w geometrycznych kształtach i prostych formach. Dzięki temu skomponowanie perfekcyjnej aranżacji kuchni wraz z tym urządzeniem staje się prostsze. Okapy kominowe cechują się większą wydajnością niż okapy podszafkowe. Pozwala to nam wykorzystać je we wnętrzach o większym metrażu. Nie ma przy tym obaw, że nie będzie on skutecznie oczyszczać powietrza z nagromadzonych zapachów i drobinek tłuszczu oraz drobnoustrojów. Przy pomocy okapu kominowego zanieczyszczenia i opary są również skutecznie usuwane na zewnątrz przy pomocy szybu wentylacyjnego, ale takie zastosowanie urządzenia nie jest możliwe w bloku mieszkalnym, który ma kilka kondygnacji. Na korzyść tego sprzętu przemawia jeszcze fakt, że jest on ekonomiczny. Jego eksploatacja oraz zakup nie należą do najdroższych, a popularność modelu sprawia, że na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu okapów.

Jakie wady ma to rozwiązanie?

Okapy kominowe mają również swoje wady. Nie nadają się one do przestrzeni kuchennych, które są niewielkie. Modele tego typu są zazwyczaj duże i zajmują sporo miejsca na ścianie. Sprawia to, że niemożliwe staje się funkcjonalne wykorzystanie miejsca nad okapem, jak to jest w przypadku modelu podszafkowego. Okapy kominowe dają niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o aranżację w pobliżu wlotu do szybu wentylacyjnego. Ponadto pozostałe elementy wyposażenia musimy rozplanować w taki sposób, aby mieć do nich łatwy dostęp, czyli względem okapu. Urządzenie może zostać użyte tylko w pomieszczeniach, które dysponują otworem wentylacyjnym i kratką, która zapewnia wentylację grawitacyjną.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.