Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:40 06 listopada 2024 Imieniny: Feliksa, Leonarda
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
AS/LH | 2021-03-18 19:35 | Rozmiar tekstu: A A A

PIT 36, PIT 36L. 5 kroków do rozliczenia się z przychodów przez internet

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Osoba fizyczna, mająca przychody finansowe w naszym kraju zobowiązana jest do ich rozliczenia za każdy rok, w którym zostały one osiągnięte. Rozliczeń takich dokonuje się na specjalnych formularzach, zawierających między innymi dane podatnika, dane pracodawcy, koszty uzyskania przychodu czy wykorzystane zwolnienia podatkowe. Wypełnione formularze powinny trafić do Urzędu Skarbowego do końca kwietnia roku następującego po okresie rozliczeniowym. Dotychczas najpopularniejszym sposobem ich dostarczenia było wysłanie PIT-ów pocztą lub dostarczenie osobiście, jednak coraz popularniejsze staje się wysyłanie ich online. Jakie rodzaje deklaracji podatkowych składane są najczęściej?

1. PIT 36
2. PIT 36L
3. Jak wypełnić formularz PIT 36 i PIT 36L?
4. E-pit - rozliczenie online
5. Jak pobrać UPO?

PIT 36

Deklaracja PIT 36 składana jest przez podatników, którzy rozliczają się według aktualnie obowiązującej skali podatkowej. Wynosi ona 17% dla dochodów poniżej 85528 złotych oraz 32% dla dochodów przekraczających tę kwotę, przy czym opodatkowana tą stawką jest tylko nadwyżka przychodów powyżej kwoty 85532 zł. Złożenie PIT 36 należy również do obowiązku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób zajmujących się działami specjalnymi produkcji rolnej, jeżeli opodatkowane są według skali podatkowej. Deklaracja PIT 36 pozwala na uwzględnienie strat, poniesionych ze źródła opodatkowanego na zasadach ogólnych. Podobnie jak w innych przypadkach, można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jednak tylko w wypadku, gdy w stosunku małżeńskim pozostaje się cały rok rozliczeniowy, a partner również rozlicza się według skali podatkowej, a nie dotyczy go ryczałt ewidencjonowany lub podatek liniowy.

PIT 36L

Jeśli źródłem przychodów jest działalność gospodarcza lub jeden z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowany liniowo, wówczas do rozliczenia należy wypełnić formularz PIT 36L. W przypadku takiego typu rozliczenia należy do 20 dnia miesiąca następującego po tym, jak osiągnięto pierwszy dochód złożyć oświadczenie o wyborze podatku liniowego jako sposobu rozliczenia. Nie trzeba go składać każdego roku, jeśli nie zamierzamy zmieniać formy opodatkowania. Osoby składające deklarację PIT 36L muszą pamiętać, iż w takim przypadku nie wolno (poza kilkoma wyjątkami) uwzględniać ulg podatkowych. Można również uwzględniać koszty uzyskania przychodu, celem obniżenia kwoty należnego podatku. Kiedy decydujemy się na podatek liniowy tracimy prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub z dzieckiem. Jeśli jednak dochody za rok 2020 przekroczyły milion złotych, to również rozliczając się w ten sposób jesteśmy zobowiązani do uiszczenia 4% dodatkowego podatku, tak zwanej daniny solidarnościowej.
R E K L A M A

Jak wypełnić formularz PIT 36 i PIT 36L?

Ostatecznym terminem, do którego należy złożyć wypełniony formularz za 2020 rok do Urzędu Skarbowego jest piątek, 30 kwietnia 2021 roku. Jeśli planujemy samodzielne wypełnienie każdej rubryki powinniśmy ze szczególną uwagą przeczytać instrukcję. Każde okienko i jego zawartość jest dokładnie opisana. Powinniśmy wprowadzić indywidualne dane podatnika, swój NIP lub PESEL, oraz co najważniejsze - wybrany sposób opodatkowania przychodów. Jeśli korzystamy z ulg podatkowych, co jest możliwe zwłaszcza w przypadku formularza PIT 36, do głównej deklaracji należy dołączyć załączniki (PIT 0 lub PIT D), w których zawarte są niezbędne do rozliczenia dane. Formularz PIT 36 umożliwia rozliczenie się z przychodów z działalności gospodarczej i rolniczej, ale również z najmu oraz dzierżawy mieszkania - należy zatem dopilnować, by wszystkie rubryki wypełnione były prawidłowo.

E-pit - rozliczenie online

Osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym lub wysłanie wypełnionego formularza pocztą do niedawna stanowiły najpopularniejszy sposób na wypełnienie obowiązków podatkowych. Jednak powszechny dostęp do Internetu spowodował, iż podatnicy docenili szybkość i wygodę wypełniania i wysyłania deklaracji przez sieć. Wystarczy odpowiedni program, który znacznie ułatwi uzupełnienie wszystkich pól w formularzu (co jest bardzo przydatne w przypadku skomplikowanych deklaracji PIT 36 i PIT 36L) i gotowy e-pit z obliczonym automatycznie podatkiem może zostać błyskawicznie wysłany online na serwery fiskusa. Łatwość obsługi oprogramowania pozwoli na samodzielne wypełnienie PIT-a nawet osobom, które dotychczas nie miały z tym do czynienia i zlecały taką czynność innym podmiotom.

Jak pobrać UPO?

Jak upewnić się, że wypełniony PIT 36 i PIT 36L dotarły na serwery Urzędu Skarbowego i są prawidłowo wypełnione? Deklaracja, wysłana za pomocą internetu, otrzymuje 32-znakowy, unikalny numer referencyjny, umożliwiający sprawdzenie aktualnego statusu złożonego dokumentu. Status jest trzycyfrową liczbą, i jeśli pierwszą z nich jest 3 to znaczy, że dokument jest nadal przetwarzany, a jeśli kod wynosi 400 - formularz nie został poprawnie dostarczony. Dopiero kiedy przy numerze referencyjnym ujrzymy kod 200 oznacza to, iż nasz formularz został przyjęty i można pobrać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Należy to koniecznie zrobić, gdyż to jedyne potwierdzenie prawidłowego rozliczenia się przez nas z fiskusem za ubiegły rok kalendarzowy.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.