W sali kameralnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie umieszczono nową wystawę. Otwarcie zorganizowanej we współpracy Olsztyńską Galerią Sztuki ekspozycji odbyło się dzisiaj (18.03) na profilu facebookowym oraz kanale YouTube BWA.
Wystawa w olsztyńskim BWA przypomina sylwetkę Bolesława Utkina, prezentując liczny zestaw jego malarskich prac kompozycyjnych. Obrazy te pochodzą z kolekcji prywatnych.
Bolesław Utkin urodził się w 1913 roku. w Moskwie, zmarł w Warszawie w 1993. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, projektowaniem i dekoracją wnętrz.
Od roku 1914 związany był z Łodzią. Tu w 1932 r. ukończył Zawodową Szkołę Graficzną, gdzie poznał Władysława Strzemińskiego. W latach 1945-1950 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie otrzymał w 1950 r. dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz kierowanym przez Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego.
Współpracował z Katarzyną Kobro i Strzemińskim przy realizacji i ekspozycji ich prac, także przy tworzeniu sali neoplastycznej według projektu Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku, od roku 1955 zajmował się projektowaniem wnętrz, pisywał artykuły do czasopism artystycznych. Współpracował przy rekonstrukcji Sali Neoplastycznej autorstwa Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60., a także przy rekonstrukcji rzeźb Katarzyny Kobro w latach 70. XX wieku, zaprojektował też II salę neoplastyczną dla łódzkiego Muzeum Sztuki.
Artysta związany z awangardowym środowiskiem łódzkim. W swojej twórczości odwoływał się do tradycji konstruktywistycznej, wypracowanej przez Malewicza, Rodczenkę i Tatlina. Jego twórczość cechują rygor, zgeometryzowane formy, czyste barwy. Malował cykle obrazów: w latach 1930-1949 były to pejzaże, później kompozycje geometryczne, a także cykle zatytułowane Kości, Morze, Miasto.
Twórczość artysty prezentowana była m.in. w Warszawie (Galeria Zachęta, 1978) oraz w Łodzi (BWA, 1983). Liczne jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi.
O swoim malarstwie tak mówił w jednym z wywiadów (Dziennik Łódzki z 5.01.1989):
Koncepcję czerpię zarówno ze świata techniki i geometrii jak i z natury dostarczającej bogactwo i różnorodność zjawisk. Nawiązuję do dwóch równoległych tendencji w sztuce: geometryzowania kształtów oraz stosowania linii płynnej, biologicznej...
Ekspozycja wystawy została zaplanowana do 14 kwietnia, jednakże wiele wskazuje na to, że zostanie ona przedłużona ze względu na obostrzenia pandemiczne, aby po ich zdjęciu miłośnicy sztuki mogli się z nią zapoznać osobiście w progach BWA. Zanim to jednak nastąpi, będzie ona prezentowana w Internecie. Zapraszamy także do obejrzenia zapisu wideo rozmowy z organizatorami przedsięwzięcia na temat genezy wystawy, autora i prezentowanych prac.
Z D J Ę C I A
F I L M Y