Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:12 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
inf. pras. | 2021-03-15 16:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Tegoroczni stypendyści marszałka wybrani

Olsztyn24
Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Opublikowano listę osób, które otrzymają stypendia artystycznie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku będzie to 14 twórców kultury z regionu.

Stypendia artystycznie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego mają na celu wspieranie rozwoju twórczego osób uzdolnionych artystycznie. Przyznaje się je w trybie konkursowym na określony projekt artystyczny w dziedzinach: literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, opieka nad zabytkami oraz twórczość ludowa.

Tegoroczna kwota stypendium wynosi 6 tysięcy złotych. Stypendium jest wypłacane w miesięcznych ratach od kwietnia do września na określony w umowie projekt.

W ramach tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 76 wniosków o przyznanie stypendium artystycznego. Kapituła rozpatrująca i oceniająca wnioski o stypendia artystyczne Uchwałą z dnia 12 lutego 2021 roku zarekomendowała zarządowi województwa 14 osób do stypendiów artystycznych. Propozycja została zaakceptowana.
R E K L A M A
Stypendia artystyczne marszałka województwa przyznawane są na podstawie Uchwały nr XII/274/15 sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z dnia 25 listopada 2015 r. oraz uchwały zmieniającej nr XXIX/653/17 sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z dnia 29 sierpnia 2017 roku, w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu ustalania i trybu przyznawania stypendiów artystycznych marszałka województwa warmińsko-mazurskiego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Stypendyści 2021:

» Dziedzina sztuki: muzyka

1. Katarzyna Hain - „Warmia i Mazury zapisane w nutach”. Opracowanie materiału muzycznego z zespołem dziecięcym Mazur Kids, w oparciu o utwory muzyki ludowej oraz muzyki autorstwa artystów z regionu. Zaaranżowane utwory zostaną nagrane w studio i umieszczone na portalach społecznościowych. Wszystkim działaniom będzie towarzyszyć ich promocja w mediach społecznościowych, Radio Olsztyn i TVP Olsztyn.

2. Zofia Sobocińska - Rozwój umiejętności przez udział w kursach muzycznych, wyjazdy na konkursy skrzypcowe oraz zakup smyczka.

3. Krzysztof Baranowski - „LEModie- Stanisław Lem opowiedziany dźwiękiem” - skomponowanie i nagranie 6 autorskich kompozycji inspirowanych opowiadaniami Stanisława Lema oraz zakup syntezatora analogowego i sprzętu.

4. Rafał Krauze - Popularyzacja muzyki Feliksa Nowowiejskiego, a w szczególności jego wybranych Pieśni. Uczczenie pamięci kompozytora z Barczewa w 75. rocznicę jego śmierci. Nagranie i wydanie płyty m.in. z Pieśniami kompozytora w transkrypcji na puzon i fortepian. Rejestracja dodatkowo odbyłaby się w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie im. Feliksa Nowowiejskiego.

» Dziedzina sztuki: literatura

1. Martyna Siudak - Cykl reportaży o Warmii i Mazurach, który zostanie opublikowany w mediach (regionalnych lub ponadregionalnych) lub wydany w zbiorze tekstów. Szukanie odpowiedzi, jak na Warmię i Mazury patrzą młodzi, czy utożsamiają się z tym terenem, czy robią coś, by pielęgnować jego tradycję, kulturę.

» Dziedzina sztuki: twórczość ludowa

1. Katarzyna Dobrzyn - Reaktywowanie na Mazurach twórczości ludowej w postaci tkactwa poprzez zaprojektowanie i utkanie kolekcji sześciu kilimów o wymiarach 80x80 cm, które przedstawiać będą wątki zaczerpnięte z polskich baśni. Kilimy zostaną utkane ręcznie tradycyjną metodą, ze szlachetnych naturalnych przędz (wykorzystana na wątek wełna pochodzić będzie z recyklingu) na poziomych ręcznych krosnach tkackich. Stworzenie dedykowanej projektowi strony internetowej przedstawiającej wykonane opis użytej techniki oraz inne informacje dotyczące tkactwa, interesujące współczesnego odbiorcę.

» Dziedzina sztuki: sztuki wizualne

1. Klaudia Paliwoda - Plenerowa wystawa wielkoformatowych fotografii o charakterze plenerowym. Sportretowanie charakterystycznych mieszkańców Pasymia w celu budowania tożsamości kulturowej miasteczka i świadomości wspólnoty u odbiorców, poznawania siebie nawzajem i dołożenie tzw. cegiełki do budowania tożsamości kulturowej miasteczka Pasym.

2. Zofia Anna Puszcz - Spotkania z cenionymi fotografami z terenów Warmii i Mazur oraz prezentacja ich dokonań przy pomocy video w przestrzeni online. Minimum 6 filmów video prezentowanych w przestrzeniach online, dokumentujących twórczość i technikę, którą posługują się jej twórcy. Dodatkowo wykonanie portretów twórców. Portrety fotografów razem z zdjęciami ich autorstwa zostaną zaprezentowane w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

3. Mateusz Mirczyński - Stworzenie muralu na ścianie przedszkola przy ul. Mazurskiej 13B w połączeniu z serią warsztatów z dziećmi z przedszkola, które stworzą prototyp muralu, który ozdobi zaniedbaną ścianę przy placu zabaw.

» Dziedzina sztuki: film

1. Joanna Barchetto - Nagranie i zmontowanie 20-minutowego filmu o min. 6 artystach malarzach tworzących w regionie - opublikowany na portalach społecznościowych WARMINGU. Wykonanie 6 portretów zapisanych negatywem. Efekt będzie można oglądać na wystawie online i offline w Galerii Kawkowo, która jest miejscem ekspozycji prac wielu artystów, malarzy tworzących w regionie. Promocja filmu i wystawy w mediach lokalnych: Melo Radio, Radio Olsztyn, Radio UWM FM.

» Dziedzina sztuki: teatr

1. Katarzyna Trzeszczkowska
2. Agata Zielińska
3. Michał Felczak
4. Kamil Rodek
Realizacja spektaklu teatralnego „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” na podst. tekstu Doroty Masłowskiej na deskach Teatru im. S. Jaracza oraz innych ośrodkach teatralnych w Polsce.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.