Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:53 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
inf. pras. | 2021-03-14 17:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Plaża w Bartążku w rękach studentek UWM. Powstanie tam aromapark

Olsztyn24
Wizualizacja koncepcji aromaparku autorstwa Patrycji Radomskiej i Justyny Kamińskiej (fot. UWM)

Już niedługo plażowicze w Bartążku będą mogli się zanurzyć nie tylko w jeziorze. Zupełnie bezpiecznie będą się mogli nawet zatopić, ale nie w wodzie. Taką niespodziankę przygotowali dla nich studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Bartążek w gminie Stawiguda to właściwie przedmieście Olsztyna. Od wielu lat mieszkańcy olsztyńskich osiedli Jaroty i Generałów korzystają z jeziora Bartąg, nad którego brzegiem leży Bartążek. Latem na plaży w Bartążku więcej olsztyniaków niż miejscowych.

- Nie mamy nic przeciw temu, aby u nas plażowali, ale w związku z tym, że mamy dużo przyjezdnych wygląd naszej wsi stał się dla nas sprawą szczególnie ważną - mówi Przemysław Piech, sołtys Bartążka i doktorant w Katedrze Ichtiologii i Akwakultury na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM.

Przemysław to jeden z najmłodszych sołtysów w regionie, pełen energii i pomysłów.
R E K L A M A
- Jakiś czas temu, jeszcze przed pandemią, Przemek zwrócił się do mnie z pytaniem, czy pomoglibyśmy mu zagospodarować teren przy plaży w Bartążku. Chętnie podejmujemy takie zadania, bo to dobry sprawdzian wiedzy i umiejętności dla naszych studentów - mówi dr hab. Agnieszka Jaszczak z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa.

Przygotowanie koncepcji otoczenia plaży zleciła studentom 2. roku studiów magisterskich na przedmiocie projektowanie urbanistyczne i ruralistyczne. Studenci podzielili się na kilka zespołów i zabrali do pracy.

- Kiedy dr Jaszczak przedstawiła nam to zadanie, bardzo się ucieszyłam, że chodzi o teren przy plaży w Bartążku. Znam tę plażę od dzieciństwa, bo latem się na niej kąpię. Także moja koleżanka Justyna Kamińska, która utworzyła ze mną zespół, chociaż nie jest z Olsztyna , to też ją zna, bo ją do Bartążka zabierałam. Także Przemka - sołtysa już znałam, bo wcześniej robiliśmy dla Bartążka witacze - wspomina Patrycja Radomska, obecnie już absolwentka architektury krajobrazu.

Studenci nad projektami pracowali cały semestr zimowy roku akademickiego 2019/20. Pierwotnie to miały być tylko koncepcje zagospodarowania terenu. Pomysł na aromapark pojawił się w trakcie przygotowań.

- Na początku chodziło i tylko o to, aby zrobić coś dla starszych mieszkańców naszej wsi, ponieważ wszystko, co robiliśmy wcześniej, było przeznaczone dla młodych. Zastanawiałem się nad czymś, co mogłoby nas wyróżnić - wyjaśnia Przemysław Piech. - W Internecie znalazłem aromaparki, czyli miejsca z urządzoną zielenią, które nie tylko przyciągają wzrok, ale jeszcze dostarczają doznań zapachowych.

Pomysł na aromapark studentom się spodobał.

- Każdy zespół pracował ambitnie, z dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace oceniam bardzo dobrze. Studenci zachowali w nich wiejski klimat - zapewnia dr Jaszczak.

Wyboru koncepcji do realizacji dokonali jednak mieszkańcy Bartążka na zebraniu wiejskim. Sołtys pokazał im wszystkie studenckie prace, a oni wybrali koncepcję Patrycji Radomskiej i Justyny Kamińskiej.

- Zaprojektowałyśmy nie tylko ogród, ale także sposób zagospodarowania pozostałego terenu przy plaży pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym - mówi Patrycja. - W ogrodzie zaś zaproponowałyśmy rośliny rodzime lub takie, które już u nas się rozpowszechniły.

Na samej koncepcji jednak się nie skończy. Wójt gminy Stawiguda zainspirowany tym, co się dzieje w Bartążku, złożył wniosek na konkurs do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury i dostał dofinansowanie na realizację bartążkowego pomysłu.

- Teraz czekamy, na ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji. Mamy czas na to zadanie do końca 2022 roku. Bardzo byśmy chcieli, żeby już tego lata coś z tego pomysłu pojawiło się przy plaży - zdradza sołtys.

Najbliższego, a najpóźniej przyszłego lata, w Bartążku będzie się można nurzać i w wodzie, i w zapachach ziół oraz krzewów. Najbardziej na to czekają Patrycja i Justyna. To będzie ich pierwsza realizacja i liczą, że pomoże im w karierze zawodowej.

Studenci architektury krajobrazu pojawią się w Bartążku ponownie. Katedra bowiem realizuje międzynarodowy program „Smart rural”, dzięki któremu zaprojektują dla Bartążka jeszcze różne elementy małej architektury.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.