Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:36 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
waclawbr | 2021-03-12 17:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska ekociepłownia się buduje

Olsztyn24
Budowa ITPO w Olsztynie - realizacja ścian szczelinowych; przygotowanie do betonowania sekcji (fot. archiw. Soletanche/Ireneusz Rek) | Więcej zdjęć »

Od kilku miesięcy wokół budowy olsztyńskiej ekociepłowni panuje medialna cisza, przynajmniej w stolicy Warmii i Mazur. Okazuje się jednak, że przedsięwzięcie pod nazwą „Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie” (ITPO) lub z też WtE (ang. waste-to-energy - energia z odpadów) od września ubiegłego roku znajduje się już w fazie realizacji. Prace budowlane na jednej z największych i najdroższych inwestycji w regionie w ostatnich dekadach rozpoczęto bez rozgłosu i zwyczajowego w takich przypadkach blichtru. Dzisiaj (12.03) jednak, z Soletanche Polska sp. z o.o. - jednej z firm pracujących na budowie ekociepłowni, otrzymaliśmy materiały prasowe, z których wynika, że generalny wykonawca inwestycji - konsorcjum Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Doosan Lentjes (Niemcy) już we wrześniu ubiegłego roku przejął plac budowy od inwestora, którym jest spółka z o.o. Dobra Energia dla Olsztyna powołana przez Meridiam Eastern Europe Investments SAS z siedzibą w Paryżu (Francja) oraz Urbaser S.A. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania). Wykonania prac budowlanych ekociepłowni podjęła się austriacka firma Strabag, ta zaś zleciła wykonanie podziemnego bunkra na odpady - strategicznego etapu realizacji inwestycji, Soletanche - światowemu liderowi budownictwa podziemnego.

Z informacji Soletanche Polska wynika, że bunkier, skąd odpady będą trafiały do spalania, wykonany będzie w technologii ścian szczelinowych. Kluczowym zadaniem konstrukcji jest wykonanie szczelnej komory, którą tworzą ściany szczelinowe o grubości 80 cm i głębokości do 18 metrów. Firma Soletanche jest odpowiedzialna za realizację robót w powyższej technologii oraz wykonanie płyty dennej bunkru, wraz z 17 baretami (fundamentami specjalistycznymi wykonanymi również w technologii ścian szczelinowych), które mają za zadanie przeniesienie obciążeń z nadziemnej części bunkra i obiektów sąsiednich. Obecnie ściany szczelinowe bunkra są już gotowe. Wraz z postępem prac ziemnych związanych z wykopem, będą sukcesywnie realizowane kotwy gruntowe - prętowe.

- Kotwienie zaplanowane jest na dwóch poziomach - wyjaśnia Jacek Zdunek, project maneger, Soletanche Polska. - Większość kotew będzie realizowana jako kotwy stałe. W celu zapewnienia stateczności konstrukcji w fazie tymczasowej zostaną zamontowane tymczasowe rozpory stalowe. Płytę fundamentową bunkra będziemy posadawiać na poziomie średnim -12,8 metra.

- Oprócz bunkra wykonanego w technologii ścian szczelinowych, realizowane są również inne elementy infrastruktury ekociepłowni z wykorzystaniem baret przenoszących ponadprzeciętne obciążenia - mówi Piotr Szturmowski, dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska. - Cieszymy się, że kolejny raz możemy przysłużyć się środowisku realizując fundamenty obiektów wspierających strategię proekologiczną.
R E K L A M A
Zakończenie prac zakontraktowanych przez Soletanche planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Instalacja termicznego przekształcania odpadów w Olsztynie, współfinansowana przez UE, będzie spełniać wszystkie europejskie wymagania w zakresie recyklingu i przetwarzania odpadów, jednocześnie przestrzegając limitów emisji zgodnie z nowymi dokumentami BREF (odniesienie do najlepszych dostępnych technik).

Nowa ITPO, której zakończenie budowy planowane jest na 2023 r., będzie w stanie przetworzyć rocznie do 110 tys. ton paliwa z odpadów (RDF) wytwarzanych przez mieszkańców Warmii i Mazur. Pokrywając około 30% zapotrzebowania na ciepło w regionie, ta nowoczesna ekociepłownia pomoże zastąpić moce z produkcji węglowej elektrociepłowni Michelin planowanej do trwałego wyłączenia w najbliższej przyszłości. Realizowana inwestycja zapewni stałe, niezawodne i bezpieczne dostawy ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Jednocześnie wykorzystanie energii zawartej w odpadach stanowi zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych przy równoczesnym zmniejszeniu powierzchni składowisk.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.