Ratusz komentuje decyzję kuratora oświaty w sprawie SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
Urząd Miasta Olsztyna
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Olsztyna opublikowany został dzisiaj (10.03) komentarz w odpowiedzi na wydaną przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty opinię na temat likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej i odtworzeniu jego działalności w innej strukturze. Przytaczamy go poniżej:
27 stycznia br. na sesji Rady Miasta Olsztyna przegłosowana została uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej i odtworzeniu jego działalności w strukturze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. Zgodnie z wymogami prawa dalsze procedowanie nad przyjętym zamiarem wymagało opinii Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty - a ten wydał w tej sprawie opinię negatywną.
W sprawę przyszłości Ośrodka włączyli się posłowie i radni PiS, którzy w tym celu zorganizowali specjalną konferencją prasową. Tym sposobem sprawa, związana wyłącznie z lepszą i bardziej racjonalną organizacją pracy oraz lepszym wykorzystaniem potencjału edukacyjnego, nabrała wymiaru politycznego. Patrząc na wytaczaną z tej okazji argumentację, można dojść do wniosku, że wszędzie tam, gdzie wkracza polityka, kończy się zdrowy rozsądek, a interes publiczny traktowany jest instrumentalnie. To instrumentalne podejście objawia się tym, że w imię zaakcentowania swojej politycznej odrębności, radni i posłowie z PiS-u stają się głusi na jakiekolwiek racjonalne, merytoryczne argumenty i powtarzają te same komunały.
Jak wielokrotnie zapewnialiśmy, zamiar likwidacji Ośrodka i odtworzenie jego zadań w nowej strukturze organizacyjnej, bez naruszania środowiska edukacyjnego dzieci, jest przemyślany, przedyskutowany i uzgodniony z osobami najbardziej zainteresowanymi, czyli z Radą Rodziców Ośrodka.
R E K L A M A
Dlatego zabierając głos w powyższej sprawie warto sprawdzić stan faktyczny i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakimi intencjami kierują się osoby wnioskujące o likwidację? Czy naprawdę ktoś sądzi, że chcielibyśmy krzywdzić dzieci i tak już pokrzywdzone przez los z uwagi na swoją niepełnosprawność? Jaki mielibyśmy w tym interes? I co to za myślenie, zbudowane na politycznej niechęci do większości koalicyjnej Rady Miasta. Dożyliśmy czasów, że nieważne czy rozwiązanie jest dobre, praktyczne i potrzebne - ważne jest, z której strony sali sesyjnej padła propozycja jego wprowadzenia.
Ponieważ argumentów merytorycznych nigdy dosyć, trzeba przypomnieć, co legło u podstaw decyzji o zamiarze likwidacji i co będzie podstawą odwołania od opinii Kuratora Oświaty. Warto wiedzieć, że:
* Likwidacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie, wyrażona uchwałą intencyjną nr XXX/505/21 Rady Miasta Olsztyna z dnia 27 stycznia 2021 r., w głównej mierze podyktowana została słabnącym w ostatnich latach zainteresowaniem kształcenia w Ośrodku, a w szczególności w XIV Liceum Ogólnokształcącym Specjalnym dla Uczniów Niesłyszących i w Szkole Policealnej nr 1 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących. Obecnie w Ośrodku kształci się 58 uczniów, a w liceum i w szkole policealnej nie ma ani jednego ucznia!
* Z uwagi na małą liczbę uczniów w Ośrodku oddziały są mniejsze niż stanowią i dopuszczają przepisy. Dlatego już dziś łączy się klasę szóstą z siódmą!
* W ramach działań reorganizacyjnych planowane jest ponowne utworzenie Szkoły Podstawowej nr 17 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 7 Specjalnej w strukturach istniejącego już Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie. Jednocześnie nie przewiduje się żadnych zmian w stosunku do organizacji pracy uczniów. Uczniowie będą uczyć się dokładnie w tym samym miejscu, czyli w budynku przy ul. Marii Grzegorzewskiej 6 i w oddziałach, w których uczą się obecnie. Wsparcie edukacyjne dla dzieci i uczniów niesłyszących i słabosłyszących będzie zatem od dnia 1 września 2021 r. identyczne, jak obecnie.
* Każda szkoła wchodząca w skład SOSWdN będzie w nowej strukturze nadal odrębnym typem szkoły i w ramach tego typu szkoły realizowane będą zajęcia. Zatem zmiana dotyczy jedynie nazwy Ośrodka, w ramach którego będą funkcjonowały odtworzone szkoły.
* Po spotkaniach z dyrektorami obu ośrodków i Radą Rodziców podjęto również decyzję o ponownym utworzeniu Przedszkola Miejskiego nr 7 dla Dzieci Niesłyszących w nowej strukturze, zmieniając pierwotne założenie określone w uchwale intencyjnej, zgodnie z którą miało ono być włączone do Przedszkola Miejskiego nr 18 wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. To jednoznaczny dowód na to, że władze miasta są otwarte na sugestie dyrektorów i rodziców.
* Proponowane rozwiązanie nie marginalizuje ani nie dyskryminuje uczniów z niepełnosprawnością słuchową, łącząc ich w jednej strukturze z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. Już dziś w SOSWdN uczą się dzieci słabosłyszące i niesłyszące, które niejednokrotnie dodatkowo posiadają niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Taki proces ich wzajemnego poznawania się i edukacji już się toczy.
* Utworzenie w miejsce dwóch internatów, funkcjonujących w obu ośrodkach szkolno-wychowawczych, jednego, ale o większej liczbie podopiecznych, pozwoli lepiej wykorzystać istniejąca infrastrukturę i przeznaczyć drugi internat na bursę dla uczniów spoza Olsztyna, uczęszczających do szkół ogólnodostępnych. Obecnie w obu internatach jest łącznie kilkadziesiąt niewykorzystanych miejsc!
* Po spotkaniu z Radą Rodziców SOSWdN pani Ewa Kaliszuk - Zastępca Prezydenta Olsztyna została poinformowana przez przewodniczącą Rady Rodziców Ośrodka o złożeniu pisma do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, w którym Rada Rodziców nie wnosi zastrzeżeń dotyczących likwidacji, a następnie odtworzenia szkół wchodzących w strukturę SOSWdN - w strukturze SOS-W.
Proponowane rozwiązanie ratuje Ośrodek i daje mu nową szansę, a miastu pozwala na racjonalizację wydatków w oświacie. Argumenty, które przemawiają za „bezszkodową” likwidacją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej są oczywiste. Ale widać, że równie oczywista jest chęć radnych i posłów PiS-u do zaistnienia za wszelką cenę. Czemu tylko tą ceną ma być dobrostan dzieci?