(fot. mat. pras.)
W przypadku garażu z krótkim podjazdem bramy rozwierane lub uchylne mogą okazać się problematyczne w użytkowaniu. Aby uchronić auto przed przypadkowym uszkodzeniem podczas otwierania drzwi garażowych, lepszym wyborem będzie brama rolowana lub segmentowa. Jakie są ich zalety i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Brama rolowana
Brama rolowana nazywana jest też roletową lub żaluzjową. Jej płaszcz składa się z ułożonych poziomo profili aluminiowych lub stalowych, które zazwyczaj wypełnia się pianką poliuretanową usztywniającą całość i zapewniającą jednocześnie izolację termiczną. Podczas otwierania brama rolowana unosi się do góry i nawija na umieszczony nad wjazdem do garażu wał. Wał ten jest mocowany zazwyczaj po wewnętrznej stronie budynku, ale jeśli nie ma tam odpowiednio dużo miejsca, można zamontować go również na zewnątrz. Przy bardzo niskich nadprożach zastosowanie znajdują także modele nasuwające się podczas otwierania na sufit.
Brama rolowana nawijana na wał doskonale sprawdzi się w małych garażach modernizowanych i wszędzie tam, gdzie istotne znaczenie ma pozostawianie wolnej przestrzeni pod stropem. Ponieważ unosi się pionowo do góry, można parkować auto bezpośrednio przed garażem, dlatego też ten model jest polecany zwłaszcza na działki z krótkim podjazdem. Bramy rolowane są dostępne w kilku kolorach do wyboru, a także z powierzchnią drewnopodobną. Producenci bram garażowych oferują ponadto modele o gładkiej lub tłoczonej powierzchni. Standardowo są one wyposażane w napęd elektryczny ze względu na dużą wagę płaszcza tego modelu, ale oczywiście możliwe jest jego otwieranie ręczne w razie awarii zasilania.
Brama segmentowa
Ten model składa się z ułożonych poziomo paneli połączonych zawiasami, które dodatkowo przed wilgocią zabezpieczają uszczelki. Poszczególne segmenty mogą mieć różną grubość, a dla zwiększenia parametrów termoizolacyjnych wypełnia się je pianką poliuretanową. Dla lepszej ochrony przed stratami ciepła stosuje się również specjalne zestawy izolujące ościeżnice bramy od ściany, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych.
Bramy segmentowe podczas otwierania podnoszą się po prowadnicach do góry i zachodzą na sufit. Jeśli z różnych powodów konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni pod stropem, można zamontować model otwierany na bok - wówczas skrzydło zachodzi na jedną ze ścian. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie ma konieczności rozsuwania skrzydła do końca, aby wejść do garażu lub wyprowadzić z niego kosiarkę lub rower. Podobnie jak brama rolowana, model segmentowy pozwala na parkowanie auta tuż przed garażem, dlatego świetnie sprawdza się przy krótkich podjazdach. Zazwyczaj też montuje się w nim napęd, który wpływa na większy komfort użytkowania. Tego typu bramy mogą mieć segmenty wykonane z litego drewna lub też stalowe z odpowiednim wypełnieniem. Duży wybór kolorów oraz oklein i wzorów sprawia, że można je dobrać do każdego domu.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania bramy garażowej?
Przy krótkich podjazdach dobrze sprawdzi się zarówno brama rolowana, jak i segmentowa. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania interesującego nas modelu, a także rodzaj zastosowanego ocieplenia oraz mechanizmy chroniące przed groźnymi wypadkami czy systemy zapobiegające włamaniom. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu lub też bezpośrednio przylega do części mieszkalnej, rozsądnie jest wybrać bramę z ociepleniem, dzięki czemu ograniczymy straty ciepła, a co za tym idzie - oszczędzimy na wydatkach za ogrzewanie.
Kolejną istotną kwestią są zabezpieczenia przed złodziejami. Warto wiedzieć, że włamywacze najczęściej dostają się do domu przez piwnice czy właśnie garaże. Mechanizmy uniemożliwiające podważenie skrzydła mogą więc uchronić nas przed kradzieżą. W przypadku modelu z napędem należy też zwrócić uwagę czy sygnał radiowy wykorzystywany do sterowania skrzydłem jest szyfrowany. Zapobiega to jego przechwyceniu przez niepowołane osoby, ale też uniemożliwia przypadkowe otworzenie bramy z innych nadajników. Jeśli mamy małe dzieci, rozsądnie będzie zwrócić uwagę również na mechanizmy zatrzymujące skrzydło po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody podczas jego zamykania.