Urządzanie pokoju dla dziecka to wielka przygoda i duże wyzwanie. Przede wszystkim przestrzeń musi sprostać różnym wymaganiom, a tym samym w pewien sposób – dopóki się da, rosnąć z maluchem. Poza tym wpisuje się w potrzeby, a te są zmienne. Zupełnie inaczej będziemy planować pokój dla niemowlaka niż dla przedszkolaka, ucznia czy nastolatka. Bardzo często nawet nie da się znaleźć między nimi wspólnych mianowników. Oczywiście na każdym etapie bardzo ważnym elementem przestrzeni będą meble.
1. Jak urządzić pokój niemowlakowi?
2. Idealne meble dla maluchów
3. Coś dla ucznia?
Jak urządzić pokój niemowlakowi?
Pojawianie się dziecka w rodzinie to wielka rewolucja i bardzo często maluszek tymczasowo mieszka z rodzicami, by później przenieść się do swojego pokoju. Od tej przestrzeni będziemy wymagać przede wszystkim, by była przyjazna, bezpieczna i ergonomiczna zarówno dla dziecka, jak i opiekunów, którzy wiele czynności tam wykonują. Wiele osób stawia na neutralne umeblowanie, które są bardzo praktyczne i posłuży zdecydowanie dłużej. Poza tym w modzie są propozycje, które rosną z dzieckiem lub też można zmienić ich funkcję w bardzo prosty sposób w ten sposób meble są nie tylko designerskie, ale również ekonomiczne. Tym samym nie będą za chwilę wymagać wymiany.
Idealne meble dla maluchów
Dobre
meble dla dzieci muszą nie tylko świetnie wyglądać, ale również zapewniać tak ważne miejsce do przechowywania, odpoczynku i zabawy. Z zasady powinny być też bezpieczne, bo wyobraźnia maluchów praktycznie nie zna granic, więc sprawdzają się i zaokrąglone narożniki, specjalne zamknięcia i mocowanie do ściany, które minimalizuje ryzyko wywrócenia się mebla. Gdy dziecko wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, wiele modeli można w prosty sposób zmienić na funkcjonalne tapczany. Tym samym jeden mebel posłuży zdecydowanie dłużej. Z drugiej strony trzylatkowi można kupić już pełnowymiarowe łóżko, które przetrwa wiele lat. Niezastąpionym elementem w pokoju malucha są również funkcjonalne komody. Na początku mogą również pełnić funkcję praktycznego przewijaka, a potem stają się bardzo dobrym meblem do przechowywania. W szufladach czy na półkach zmieści się szereg rzeczy, a funkcjonalny układ będzie idealny dla niewielkich ciuszków. Komoda w dziecięcym pokoju sprawdzi się doskonale, gdy nie ma w nim miejsca na szafę.
Coś dla ucznia?
Dziecko w wieku szkolnym będzie potrzebowało dodatkowej przestrzeni do nauki. Niezbędne w pokoju okażą się biurko i krzesło. Muszą być one dostosowane do wzrostu malucha, więc chętnie sięgamy po regulowane propozycje, które pozwalają dostosować wysokość siedziska, oparcia, blatu do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu meble będą służyć przez lata i pomogą uniknąć tak częstych wad postawy. Na tym etapie życia wielu rodziców również różnicuje wystrój pokoju ze względu na płeć dziecka. Bardzo często pojawiają się motywy z ulubionych bajek czy też wzory oraz kolory typowe dla chłopców i dziewczynek, choć nie zawsze trzeba w takie uproszczenie wchodzić. Warto pamiętać jednak, że im dziecko starsze, tym coraz świadomiej dokonuje wyborów, więc będzie miało ono dość duży wpływ na to, jak wygląda jego pokój. Wnętrze dopasowane do potrzeb i gustu to oczywiście miejsce, w którym chce się przebywać - odpoczywać, bawić się, spotykać ze znajomymi. W pewien sposób własne przestrzeń to również okazja do tego, by bawić się w role, dbać o porządek czy też wprowadzać zasady, które niewątpliwie będą odwzorowaniem tych z dorosłego życia. Im dziecko starsze, tym rys indywidualizmu w jego pokoju będzie coraz silniejszy.