Niebawem będziemy składać zeznanie podatkowe. Z jakich ulg możemy skorzystać w roku 2021? Kolejny rok Urzędy Skarbowe rozliczają za nas zeznania, jeśli jednak mamy coś do odliczenia lub mamy zamiar podarować 1% z podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego, musimy swoje zeznanie edytować.
1. Gdzie możemy rozliczyć zeznanie podatkowe?
2. Z jakich ulg w tym roku możemy skorzystać?
3. Jakie mamy formy rozliczenia?
4. O czym warto wiedzieć?
Gdzie możemy rozliczyć zeznanie podatkowe?
Najczęściej rozliczany jest
PIT 37, termin na rozliczenie za rok 2020 mamy do 30 kwietnia 2021. Jeśli uzyskuje się wyłącznie przychody zwolnione z podatku, nie ma obowiązku składania deklaracji PIT 37. Zeznanie podatkowe najlepiej rozliczyć przez internet, dla przykładu na stronie e-pity.pl, gdzie swobodnie możemy skorzystać z Programu e-pity 2020. PIT online to najwygodniejsza forma na chwilę obecną. Nie musimy się martwić o papierowe druki, które trzeba było pobierać z Urzędu Skarbowego. Wszystko da się zrobić będąc w domu, co ma szczególne znaczenie teraz - podczas pandemii.
Z jakich ulg w tym roku możemy skorzystać?
W 2021 roku nie pojawiła się żadna nowa ulga podatkowa. Pierwsza z ulg z lat poprzednich obowiązująca do dziś to zerowy PIT 2021 dla młodych, osoby poniżej 26 roku życia nie płacą podatku. Skorzystać mogą z tej ulgi Ci, których dochód nie przekroczył 85528. Kolejna jest ulga termomodernizacyjna z której możemy skorzystać wymieniając okna, ocieplając mury, montując rozwiązania, które wpłyną na obniżenie wykorzystania energii w domu jednorodzinnym. Można odpisać nawet do 53 tysięcy złotych. Od zeszłego roku możemy też odpisać darowizny na cele edukacji zawodowej, maksymalnie 6% osiągniętego dochodu. Pozostałe ulgi są nam już dobrze znane, jak: ulga na dziecko, internet, ulga dla krwiodawców, darowizny na cele szlachetne lub ulga rehabilitacyjna.
Jakie mamy formy rozliczenia?
Mając małoletnie dzieci, które posiadają dochody, mamy możliwość na doliczenie dochodów małoletnich. Nie robimy tego w przypadku dochodów z pracy, w tym stosunku pracy, umowy o dzieło, zlecenia i pracy nakładczej. W takim przypadku małoletnie dzieci muszą rozliczyć się same. Dość powszechną formą jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Nie możemy tego zrobić, jeśli w roku podatkowym wzięliśmy ślub. Jeżeli istnieje u nas rozwiązanie wspólności majątkowej również nie możemy rozliczać się razem. Jeśli jesteśmy jednym z rodziców lub opiekunem prawnym i wychowujemy dziecko jako: panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik, osoba w stosunku do której orzeczono separację lub osoba pozostająca w związku małżeńskim, ale małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich czy odbywa karę pozbawienia wolności - możemy rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W PIT 37 zamieszczamy przychody ze stosunku pracy z zagranicy, ale tylko w przypadku, kiedy przychody te rozliczane są przez polskiego płatnika.
O czym warto wiedzieć?
Deklaracja PIT 37 dotyczy wyłącznie przychodów ze skala podatkową 17% i 32%. Jeżeli oprócz przychodów opodatkowanych według skali uzyskujemy również inne przychody, musimy składać dwie różne deklaracje. Rozliczając deklarację w aplikacji e-pity.pl można wczytać dane z usługi Twój e-pit-37. Jeżeli posiadamy rentę możliwe jest, aby organ rentowy złożył ją za nas. Kwota wolna od podatku, zmniejszająca podatek to 525,12. Jeśli zarabiamy do 13 tysięcy, kwota ta wynosi do 1360.
Pandemia wymusza na nas ograniczenia w przemieszczaniu się. Warto więc skorzystać z rozliczenia pit przez internet, dzięki czemu nie narazimy się na zagrożenie związane z koronawirusem. W ciągu najbliższych miesięcy zostaniemy zaszczepieni, a wtedy życie znów wróci do normalności.
Z D J Ę C I A