Po konserwacji do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem powróciły dwa bojowe topory znalezione podczas tegorocznych badań archeologicznych na Polach Grunwaldu. Za kilka miesięcy staną się ozdobą ekspozycji zabytków w nowej siedzibie grunwaldzkiego muzeum.
Dwa świetnie zachowane średniowieczne topory znaleziono podczas tegorocznych badań archeologicznych, przeprowadzonych w sierpniu na Polach Grunwaldu. Muzealnicy uznali znalezisko za sensację archeologiczną co najmniej na skalę ogólnopolską.
- W ciągu siedmiu lat naszych badań archeologicznych nie mieliśmy tak ekscytującego, ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska - mówił wówczas Szymon Drej - dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Muzealnicy nie mieli i nadal nie mają wątpliwości, że topory są bezpośrednio związane z wielką bitwą z 1410 roku.
- Według typologii toporów bojowych profesora Mariana Głoska, znalezione przez nas topory pochodzą z I połowy XV wieku - wyjaśnia dyrektor Drej.
- Kontekst znaleziska pozwala nam twierdzić, że jest to broń używana podczas bitwy pod Grunwaldem.Topory znajdowały się w tak dobrym stanie, że miały nawet nity, którymi były przytwierdzone do drzewców. Co ważne - zachowały się również fragmenty stylisk, które są jeszcze wykorzystywane do badań znaleziska.
- Z obucha toporów udało się wydobyć na tyle duże kawałki drewna, że możliwe stało się przeprowadzenia badań dendrochronologicznych - mówi Szymon Drej.
- Za około miesiąc zapewne więc dowiemy się, w którym roku zostały ścięte drzewa, z których wykonano styliska toporów.Teraz zakonserwowane topory czekają na wskazanie im miejsca na ekspozycji grunwaldzkich zabytków, która zorganizowana będzie w budowanej jeszcze nowej siedzibie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jakie miejsce zajmą na tej wystawie?
- Zdecydowanie pierwsze! - bez wahania odpowiada dyrektor Drej.
Z D J Ę C I A